Slovenská filmová databáza
  1. Réžia
    Trojan, Ondřej
    Výroba
    Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.
    Barrandov Studio
    Česká televize
    DOR FILM Produktionsgesellschaft
    ALEF Film a Media Group
    Rok výroby
    2003
    Krajina
    Česká republika, Slovensko, Rakúsko
    Pôvodný nosič
    (150 min.) : farebný, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, Ondřej Trojan; scenár, Petr Jarchovský (podľa novely Květy Legátovej Jozova Hanule); kamera, Asen Šopov; hudba, orchestrácia, Petr Ostrouchov; producenti, Ondřej Trojan (Total Helpart T.H.A.), Helena Uldrichová (Barrandov Studio); koproducenti, Pavel Borovan, Jaroslav Kučera (Česká Televize), Danny Krausz, Kurt Stocker (Dor Film), Marian Urban (Alef Film&Media) ; dramaturgická spolupráca, Jiří Dufek, Lubor Dohnal, Dušan Kukal ; výtvarník dekorácií, Milan Býček ; návrhy kostýmov, Katarína Bieliková ; masky, František Příhoda, Jana Dopitová ; strih, Vladimír Barák ; zvuk, Jiří Klenka ; výkonný producent, Milan Kuchynka ; vedúci produkcie, Daria Špačková ; réžia (2. štáb), Jaromír Malý ; pomocná réžia, Radim Špaček ; asistent réžie, Ladislav Ondráček ; kamera (2. štáb), Martin Matiášek ; asistenti kamery, Stanislav Valeš, Marek Havel ; asistenti kamery, Tomáš Drdácký, Jiří Čvančara (2. štáb) ; ostriči, Lenka Dimitrovová, Ivan Šimůnek ; grip, Jozef Košut, Vít Vondráček, Petr Koutný, Josef Kos ; steadicam, Vladimír Müller, Martin Točka, Tibor Selický ; swissjib, Jan Červenka ; hudba nahrána, Barrandov Studio Hudobné studio Smečky ; dirigent, Mário Klemens ; zvukový majster (nahrávanie hudby), Juraj Ďurovič ; manažer orchestra, Radek Křižanovský ; hra na klavír, Vlastimil Bičík ; hra na anglický roh, Jiří Zelba ; hra na flautu a altovú flautu, Václav Sýkora ; asistent výtvarníka dekorácií, Adam Pitra ; vedúci výpravy, Jaroslav Česal, Petr Průša ; výprava, Tomáš Lorenc, Tomáš Szirotný, Jan Krčil, Dominik Faustus, Jindřich Rada ; vedúci stavby, Michal Šula – Construction Heads ; stavebná služba, Jiří Pospíšil, Jan Zbudil, Karel Voráček ; stavba, Vojtěch Makový, Roman Makový, Martin Makový, Václav Zelenka, Pavel Blahoňovský, Luboš Nouzák, Jiří Průša, Petr Matějka, Vítek Simek, Radek Simek ; vedúca kostymérka, Beata Kodajová ; kostýmy, Hana Rambová, Lenka Turečková, Eva Oujezdská ; asistent strihu, Barbora Listíková ; nahrávanie zvuku, Jiří Klenka, Jan Čeněk ; mikrofonisti, Robert Dufek, Igor Pokorný, Marek Musil, Jiří Melcher ; produkcia, Marcela Dvořáková ; lokácie, Pavel Špaček ; vedúci výroby, Jiří Koštýř (Česká televize) ; asistent produkcie, Luděk Valchář (T.H.A.), Viktor Pípal (Česká televize) ; ekonóm, Jiří Burda ; Produkcia Rakúsko - výkonný producent, Manfred Fritsch ; vedúci produkcie, Stephanie Wagner ; zástupca vedúceho produkcie, Ulrike Ladenbauer ; asistent produkcie, Konstanze Krinzinger ; ekonóm, Gabie Reiter ; casting, Barbara Vögel ; postprodukcia, Michaela Berner ; Produkcia Slovensko - vedúci výroby, Silvia Trizuljaková ; asistent produkcie, Gabriela Klaučová (Alef Film & Media Group ; skript, Renata Jaukerová ; hlavný osvetľovač, Jiří Navrátil ; osvetľovači, Ladislav Cholasta, Viliam Dostál, Petr Dvořák, Luděk Jedlička ; špeciálne efekty, Light Pyro Team CZ; fotograf, Martin Špelda ; kaskadérske scény, Agentura filmových kaskadérů Ipon – Jiří Kuba ; casting, Ladislav Ondráček v spolupráci s J.A.M. casting ; casting detských úloh, Mirka Hyžíková ; odborní poradcovia a spolupracovníci, Veronika Švébišová, Karel Zeithammer, Pavel Zelníček, Jaroslav Štika, Antonín Doležal, Dagmar Kutilková, Václav Vacek, Zuzana Karcolová, Tomáš Gross, Julie Hlavenková ; zvířata, Jiří Bareš ; catering, Marína - Marián Baňas, Tri Lev, Miloslava Pecharová, Big Brothers Catering ; doprava, Petr Šeruda, David Lebeda, Vratislav Petrželka, Vlastimil Sommer, Jiří Kotan, František V. Šerý, Aleš Kremer, Vlastimil Hartman, Jan Příhoda, Heinrich Hujíček, Jiří Radoušek, Zdeněk Dlouhý, Jan Mařík, Václav Lacina ; tlmočníci, Táňa Dimitrova, Barbara Trojanová, Jana Pelouchová ; fundus, Jiří Matějka, Eliška Vitvarová ; ateliéry, Vladimír Šaroch, Václav Petr ; filmová technika, Josef Kos, Pavel Schlumperger ; zapožičanie osvetľovacej a gripovej techniky, Panther Rental Praha ; produkčný servis, Jana Kratochvílová, Hana Buriánková ; tlačový servis, Pavlína Fechterová ; právny servis, Vladimír Kroupa ; digitálna obrazová postproducia, Universal Postproduction Partners ; vedúci Studia UPP, Vít Komrzý ; produkcia postprodukcie, Jan Všetíček (UPP) ; supervízori vizuálnych efektov/Inferno Artist, Jan Malíř, Rasťo Šimočko ; digitálne filmové technológie, Ivo Marák ; grafická spolupráca, Aleš Najbrt a grafické Studio Najbrt ; zvuková postprodukcia, Petr Tolar, Klára Kotrbová (Barrandov Studio) ; nahrávanie postsynchrónov, Jiří Klenka (Barrandov Studio - Studio III.) ; editácia postsynchrónov, Marek Musil ; ruchári, Jitka Zvirocká, Olga Čechová, Jan Zákora ; nahrávanie synchrónnych ruchov, Radim Hladík Jr. (Barrandov Studio - Studio II.) ; synchronizácia ruchov, Petr Kuba ; nahrávanie hlasových atmosfér, Igor Pokorný ; asistent mixu zvuku, Petr Kuba ; mix zvuku, Radim Hladík Jr., Jiří Klenka Jr. (Barrandov Studio - Studio Varšava) ; optické spracovanie zvukového záznamu, Barrandov Studio - Zvuková postprodukce ; dolby konzultant, Pavel Štverák ; laboratórne spracovanie, Pavel Jelen ; strih negatívu, František Martínek, Eva Maťhová ; farebné korekcie, Vladimír Altman, Marcel Pašek ; optické kopírovacie triky, Pavel Kryml, Ivan Haták ; spolupracovali, Michaela Kuchynková, Karel Kaliban, Kateřina Oujezdská, Lenka Nová, Marlene Vondrová, Helena Kotvasová, Tünde Meszáros, Robert Gál, Pavla Pafková, Lukáš Viznar, Karel Fairaisl, Pavel Frydrych, Jan Kareš, Denisa Ďurčová, Táňa Kubešová, Miroslav Pechar, Adam Burda, Mojmír Václavek, Vladimír Horký, Matěj Třešňák, Pavel a Helena Váchovi, Peter Koller, Igor Kolárik, Szilvia Kissová, Mariana Šándorová, Katarína Šagalová, Marek Urban, Vlado Illiť, Daniel Plencner, Milan Palič, Alexander Trizuljak, Roland Samek, Katarína Danaiová, Tomáš Belko, Tadeáš Věrčák, Joseph Cahill, László Szabó, Ted Whang, John Brent, Yon Pulkrábek, Petr Pospíchal
    Účinkujúci
    herci: Aňa Geislerová (Eliška/Hana), György Cserhalmi (Joza, nahovoril Miroslav Táborský), Jaroslava Adamová (Lucka), Miroslav Donutil (farár), Jaroslav Dušek (učiteľ Tkáč), Iva Bittová (Žeňa), Ivan Trojan (Richard), Jan Hrušínský (Slávek), Anička Věrtelářová (Helenka), Tomáš Žatečka (Lipka), Ondrej Kovaľ (Michal Kutina), Tatiana Vajdová (Anna Kutinová), František Velecký (starý Kutina), Viera Pavlíková (stará Kutinová), Juraj Hrčka (Vojta Juriga), Imre Boráros (Pavel Juriga), Jana Oľhová (Juliška Jurigová), Jan Tříska (starý Gorčík), Michael Hofbauer (mladý Gorčík), Edita Malovcic (Marie Gorčíková), Reinhard Simonischek (doktor Beníček, nahovoril Petr Hübner), Gabriela Schmoll (Irča, nahovorila Miriam Kantorková), Zita Kabátová (starenka), Svatopluk Beneš (starček), Marián Filadelfi, Wolfram Rupperti, Jakub Laurych, Kateřina Liďáková, Juliana Oľhová, Mária Oľhová, Miro Cabadaj, Jurij Galin, Alexander Kučerenko, Igor Latta, Eugen Libezňuk, Vasiľ Rusiňák, Michal Hudák, Sergej Hudák, Jozef Tkáč, Ľubomír Mindoš, Tomáš Smolka, Zdeněk Sedláček, René Šmotek, Štefan Richtárech, Pavol Klimašovský, postsynchróny - Alexander Minaev, Thomas Ingenlath, Peter Wouda, Andres Meyer
    Jazyk
    čeština
    Anotácia
    Film zavedie divákov do totalitných dôb nacizmu a následného socializmu. Študentka medicíny Eliška sa pred gestapom schová do pohraničnej dedinky Želary. Jemné mestské dievča si však musí rýchlo zvyknúť na drsné prostredie a ťažký život v horskej usadlosti i na nevzdelaného muža Jozu, s ktorým uzavrie manželstvo. Stretáva sa so zabudnutým svetom, kde ešte prežívajú čisté medziľudské vzťahy, tradičné zvyky a dávne piesne. Silný a zaujímavý príbeh rozpráva o ľudskej duši, šťastí, prianiach a pravých hodnotách, o dvoch rozdielnych ľuďoch, ktorých náhodne spoja okolité udalosti. Filmová adaptácia novely Květy Legátovej Jozova Hanule.
    PH – všeobecné (tematické)
    české hrané filmy
    slovenské hrané filmy
    rakúske hrané filmy
    slovenské koprodukčné filmy
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    filmové adaptácie literárnych predlôh
    filmové drámy
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Poznámky
    Distributér v ČR: Falcon.
    Ocenenie: Cena slovenskej filmovej kritiky za dlhometrážny slovenský alebo koprodukčný hraný film pre kiná - 12. ceny slovenskej filmovej kritiky 2004 za audiovizuálnu tvorbu, publikačnú činnosť a filmovú distribúciu v roku 2003 (cena udelená Klubom filmových novinárov SSN počas 12. ročníka festivalu Art Film Trenčianske Teplice 2004)
    Ocenenie: nominácie na filmovú cenu Český lev 2003 v kategóriách Najlepší film – producenti Ondřej Trojan, Helena Uldrichová, Najlepšia réžia - Ondřej Trojan, Najlepší scenár - Petr Jarchovský, Najlepšia kamera - Asen Šopov, Najlepšia hudba - Petr Ostrouchov, Najlepší strih - Vladimír Barák, Najlepší zvuk - Jiří Klenka, Najlepší výtvarný počin - Milan Býček, Najlepší hlavný ženský herecký výkon - Aňa Geislerová za postavu Elišky/Hany, Najlepší hlavný mužský herecký výkon - György Cserhalmi za postavu Jozu, Najlepší vedľajší ženský herecký výkon - Jaroslava Adamová za postavu Lucky, Cena filmových kritikov, Cena časopisu Cinema (nominácie vyhlásené v roku 2004)
    Ocenenie: Český lev 2003 v kategóriách Najlepší hlavný ženský herecký výkon - Aňa Geislerová za postavu Elišky/Hany a Najlepší zvuk - Jiří Klenka - 11. výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev 2003 (ceny udelené v roku 2004)
    Ocenenie: Cena CINEMA pre najlepšiu herečku udelená na základe hlasovania čitateľov časopisu Cinema - Aňa Geislerová za úlohu vo filme režiséra Ondřeja Trojana Želary / Cena CINEMA pro nejlepší herečku udělená na základě hlasování čtenářů časopisu Cinema – Aňa Geislerová za roli ve filmu režiséra Ondřeje Trojana Želary - 17. festival českých filmov Finále Plzeň 2004 (Česko) / 17. festival českých filmů Finále Plzeň 2004
    Ocenenie: Cena za najlepší ženský herecký výkon – Aňa Geislerová (e.a. s Annette Bening za film Božská Júlia, r. I. Szabó) / Best Actress – Medzinárodný filmový festival Bangkok 2005 (Thajsko) / Bangkok International Film Festival 2005

    Film spracovaný vo Filmových laboratóriách Barrandov Studio.
    Copyright na filme: Total Helpart T.H.A., Barrandov Studio, Česká televize, Dor Film, Alef Film&Media Group.
    World sales: Česká televize - Telexport, Menemsha Entertainment Los Angeles (USA).

    S finančnou podporou: Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, Eurimages, Filmfonds Wien, ORF, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Štátny fond kultúry Pro Slovakia.
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: Zelary [eng]
    Názov diela (heslo)
    Želary [film] (2003)
    Štáb
    Réžia: Ondřej Trojan
    Autor literárnej predlohy: Květa Legátová
    Scenár: Petr Jarchovský
    Kamera: Asen Šopov
    Hudba: Petr Ostrouchov
    Producenti: Ondřej Trojan; Helena Uldrichová
    Koproducenti: Pavel Borovan; Jaroslav Kučera; Danny Krausz; Kurt Stocker; Marian Urban
    Dramaturgická spolupráca: Jiří Dufek; Lubor Dohnal; Dušan Kukal
    Výtvarník dekorácií: Milan Býček
    Návrhy kostýmov: Katarína Štrbová-Bieliková
    Umeleckí maskéri: František Příhoda; Jana Dopitová
    Strih: Vladimír Barák
    Zvuk: Jiří Klenka, Jr.
    Výkonný producent: Milan Kuchynka
    Vedúci produkcie: Daria Špačková
    Pomocná réžia: Radim Špaček
    Asistent réžie: Ladislav Ondráček
    Asistenti kamery: Stanislav Valeš; Marek Havel
    Ostriči: Lenka Dimitrovová; Ivan Šimůnek
    Grip: Jozef Košut; Vít Vondráček; Petr Koutný; Josef Kos
    Steadicam: Vladimír Müller; Martin Točka; Tibor Selický
    Swissjib: Jan Červenka
    Asistent výtvarníka dekorácií: Adam Pitra
    Vedúci výpravy: Jaroslav Česal; Petr Průša
    Výprava: Tomáš Lorenc; Tomáš Szirotný; Jan Krčil; Dominik Faustus; Jindřich Rada
    Majster stavby: Michal Šula
    Stavebná služba: Jiří Pospíšil; Jan Zbudil; Karel Voráček
    Stavba: Vojtěch Makový; Roman Makový; Martin Makový; Václav Zelenka; Pavel Blahoňovský; Luboš Nouzák; Jiří Průša; Petr Matějka; Vít Simek; Radek Simek
    Vedúci kostymér: Beata Kodajová
    Kostymér: Hana Rambová; Lenka Turečková; Eva Oujezdská
    Asistent strihu: Barbora Listíková
    Nahrávanie zvuku: Jiří Klenka, Jr.; Jan Čeněk
    Asistenti zvuku - mikrofonisti: Robert Dufek; Igor Pokorný; Marek Musil; Jiří Melcher
    Produkcia: Marcela Dvořáková
    Lokácie: Pavel Špaček
    Vedúci výroby: Jiří Koštýř
    Asistenti produkcie: Luděk Valchář; Viktor Pípal
    Ekonóm: Jiří Burda
    Skript: Renata Jaukerová
    Hlavný osvetľovač: Jiří Navrátil
    Osvetľovači: Ladislav Cholasta; Viliam Dostál; Petr Dvořák; Luděk Jedlička
    Fotograf: Martin Špelda
    Kaskadérske scény: Jiří Kuba; IPON - agentura filmových kaskadérů
    Casting: Ladislav Ondráček; J.A.M. casting
    Casting detí: Mirka Hyžíková
    Odborní poradcovia a spolupracovníci: Veronika Švébišová; Karel Zeithammer; Pavel Zelníček; Jaroslav Štika; Antonín Doležal; Dagmar Kutilková; Václav Vacek; Zuzana Karcolová; Tomáš Gross; Julie Hlavenková
    Zvieratá: Jiří Bareš
    Catering: Marián Baňas; Miloslava Pecharová; Marína, firma; Big Brothers catering, firma
    Doprava: Petr Šeruda; David Lebeda; Vratislav Petrželka; Vlastimil Sommer; Jiří Kotan; František Václav Šerý; Aleš Kremer; Vlastimil Hartman; Jan Příhoda; Heinrich Hujíček; Jiří Radoušek; Zdeněk Dlouhý; Jan Mařík; Václav Lacina
    Tlmočenie: Tatiana Dimitrova; Barbara Trojanová; Jana Pelouchová
    Fundus: Jiří Matějka; Eliška Vitvarová
    Ateliéry: Vladimír Šaroch; Václav Petr
    Filmová technika: Josef Kos; Pavel Schlumperger
    Produkčný servis: Jana Kratochvílová; Hana Buriánková
    Tlačový servis: Pavlína Fechterová
    Právne služby: Vladimír Kroupa
    Vedúci štúdia UPP: Vít Komrzý
    Produkcia postprodukcie: Jan Všetíček
    Supervízori vizuálnych efektov/Inferno Artist: Jan Malíř; Rasťo Šimočko
    Digitálne filmové technológie: Ivo Marák
    Grafická spolupráca: Aleš Najbrt; STUDIO NAJBRT
    Zvuková postprodukcia: Petr Tolar; Klára Kotrbová
    Nahrávanie postsynchrónov: Jiří Klenka, Jr.
    Editácia postsynchrónov: Marek Musil
    Ruchy: Jitka Zvirocká; Olga Čechová; Jan Zákora
    Nahrávanie synchrónnych ruchov: Radim Hladík, jr.
    Synchronizácia ruchov: Petr Kuba
    Asistent mixu zvuku: Petr Kuba
    Mix zvuku: Radim Hladík, jr.; Jiří Klenka, Jr.
    Dolby konzultant: Pavel Štverák
    Nahrávanie hlasových atmosfér: Igor Pokorný
    Laboratórne práce: Pavel Jelen
    Strih negatívu: František Martínek; Eva Maťhová
    Farebné korekcie: Vladimír Altman; Marcel Pašek
    Optické kopírovacie triky: Pavel Kryml; Ivan Haták
    Spolupracovali: Michaela Syslová; Karel Kaliban; Kateřina Oujezdská; Lenka Nová; Marlene Vondrová; Helena Kotvasová; Tünde Meszáros; Robert Gál; Pavla Pafková; Lukáš Viznar; Karel Fairaisl; Pavel Frydrych; Jan Kareš; Denisa Ďurčová; Táňa Kubešová; Miroslav Pechar; Adam Burda; Mojmír Václavek; Vladimír Horký; Matěj Třešňák; Pavel Vácha; Helena Váchová; Peter Koller; Igor Kolárik; Szilvia Kissová; Mariana Šándorová; Katarína Šagalová; Marek Urban; Vladimír Illiť; Daniel Plencner; Milan Palič; Alexander Trizuljak; Roland Samek; Katarína Danaiová; Tomáš Belko; Tadeáš Věrčák; Joseph Cahill; László Szabó; Ted Whang; John Brent; Yon Pulkrábek; Petr Pospíchal
    Optické spracovanie zvukového záznamu: Zvuková postprodukce Barrandov Studio
    Špeciálne efekty: Light Pyro Team
    Digitálna postprodukcia obrazu: Universal Production Partners
    Zapožičanie osvetľovacej a gripovej techniky: Panther Rental Prag
    2. štáb
       Réžia: Jaromír Malý
       Kamera: Martin Matiášek
       Asistent kamery: Tomáš Drdácký; Jiří Čvančara
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Mario Klemens
       Orchestrácia: Petr Ostrouchov
       Zvuk hudobnej nahrávky: Juraj Ďurovič
       Manažér orchestra: Radek Křižanovský
       Hra na klavír: Vlastimil Bičík
       Hra na anglický roh: Jiří Zelba
       Hra na flautu: Václav Sýkora
       Hra na altovú flautu: Václav Sýkora
       Nahraté v štúdiách: Hudební studio Smečky Barrandov Studio
    Produkcia Rakúsko
       Výkonný producent: Manfred Fritsch
       Vedúci produkcie: Stephanie Wagner
       Zástupca vedúceho produkcie: Ulrike Ladenbauer
       Asistent produkcie: Konstanze Krinzinger
       Ekonóm: Gabie Reiter
       Casting: Barbara Vögel
       Postprodukcia: Michaela Berner
    Produkcia Slovensko
       Vedúci výroby: Silvia Trizuljaková
       Asistent produkcie: Gabriela Klaučová
    Účinkujúci – odkazy
    Anna Geislerová | Eliška/Hana
    György Cserhalmi | Joza (hlas: Miroslav Táborský )
    Jaroslava Adamová | Lucka
    Miroslav Donutil | farár
    Jaroslav Dušek | učiteľ Tkáč
    Iva Bittová | Žeňa
    Ivan Trojan | Richard
    Jan Hrušínský | Slávek
    Anna Věrtelářová | Helenka
    Tomáš Žatečka | Lipka
    Ondrej Kovaľ | Michal Kutina
    Tatiana Vajdová | Anna Kutinová
    František Velecký | starý Kutina
    Viera Pavlíková | stará Kutinová
    Juraj Hrčka | Vojta Juriga
    Imre Boráros | Pavel Juriga
    Jana Oľhová | Juliška Jurigová
    Jan Tříska | starý Gorčík
    Michael Hofbauer | mladý Gorčík
    Edita Malovcic | Marie Gorčíková
    Reinhard Simonischek | doktor Beníček (hlas: Petr Hübner )
    Gabriela Schmoll | Irča (hlas: Miriam Kantorková )
    Zita Kabátová | starenka
    Svatopluk Beneš | starček
    Marian Filadelfi
    Wolfram Rupperti
    Jakub Laurych
    Kateřina Liďáková
    Juliana Oľhová
    Mária Kralovič
    Miro Cabadaj
    Jurij Galin
    Alexander Kučerenko
    Igor Latta
    Jevgenij Libezňuk
    Vasiľ Rusiňák
    Michal Hudák
    Sergej Hudák
    Jozef Tkáč
    Ľubomír Mindoš
    Tomáš Smolka
    Zdeněk Sedláček
    René Šmotek
    Štefan Richtárech
    Pavol Klimašovský
    Katalogizácia
    SFU, 23.11.2005 ; AACR2 (rev.05.01.2022)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film
    Želary

    Heslo

    Želary [film] (2003)
    Katalóg SFÚ
    (2) - monografie
    (1) - ročenky
    (1) - umelecká literatúra
    (1) - zborníky
    (5) - distribučné fotografie
    (1) - fotozbierka
    (3) - filmové plagáty
    (3) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (104) - články

Slovenská filmová databáza