Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
 1. Réžia
  Uher, Štefan
  Výroba
  Filmová tvorba a distribúcia Bratislava
  Rok výroby
  1962
  Krajina
  Slovensko [Československo]
  Pôvodný nosič
  (90 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
  Štáb
  réžia, Štefan Uher; námet, scenár, Alfonz Bednár (poviedky Fajolov príspevok, Pontónový deň a Zlatá brána); kamera, Stanislav Szomolányi; hudba, Ilja Zeljenka ; I. tvorivá skupina Alberta Marenčina ; architekt, Jiří Červík st. ; strih, Bedřich Voděrka ; zvuk, Rudolf Pavlíček ; vedúci výroby, Ján Svikruha ; pomocná réžia, Eduard Grečner ; asistent kamery, Andrej Barla ; nahral, Ženský zbor Slovenskej filharmónie ; dirigent, Ladislav Holásek ; spracovateľ konkrétnej hudby, Ivan Stadtrucker ; výprava, Mikuláš Vida ; kostymérka, Júlia Ballagová ; maskérka, Emília Bobeková ; zástupca vedúceho výroby, Anton Vyskočil ; skript, Magdaléna Fauthová
  Účinkujúci
  herci: Marián Bielik (Fajolo, vl.m. Oldrich Fajták, nahovoril Michal Dočolomanský), Jana Beláková (Bela Blažejová), Eliška Nosálová (Stanka Blažejová, Belina matka), Oľga Šalagová (Jana), Pavol Chrobák (mechanizátor jednotného roľníckeho družstva Blažej, nahovoril Viliam Polónyi), Andrej Vandlík (Ján Blažej, Belin otec), Adam Jančo (stohár Blažej), Ľubomír Roman (Peťo), Peter Lobotka (Milo Blažej, Belin brat), Vladimír Malina (rybár), Zuzana Rusková (rybárova žena), Anton Galba (domovník Meg, nahovoril Alfonz Gajdoš), Vincent Krajčík (predseda jednotného roľníckeho družstva), Ján Žitňan (družstevník)
  Jazyk
  slovenčina, angličtina, čeština
  Anotácia
  Lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí zachytáva emocionálne dozrievanie súdobej mládeže, ktorá sa snaží zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou. Ich vnútorný svet je však plný citov, ku ktorým sa nechcú verejne priznať.
  A lyrical story of the shy love of two young people. They try to hide their doubts, lack of experience and fear by pretended cynicism and negative attitudes. But the truth is their inner worlds are full of emotions that they are afraid to reveal.
  PH – všeobecné (tematické)
  slovenské hrané filmy
  prvé lásky
  električky
  chodci
  televízne antény
  strechy
  počúvanie rozhlasu
  detské hry
  skákanie panáka
  kotúľanie pneumatík
  fotografovanie
  pózovanie pred fotoaparátom
  kajakári
  česanie vlasov
  zapaľovanie sviečok
  nevidiaci ľudia
  zatmenie Slnka
  pitie alkoholických nápojov
  klamanie rodičom
  plačúce ženy
  hlasovanie
  fotografie ľudských rúk
  opaľovanie na strechách
  letiace lietadlá
  hádky medzi mužom a ženou
  jazdy výťahom
  pozeranie do zrkadla
  odomykanie dverí
  kúpaliská
  ľudia kúpajúci sa na kúpaliskách
  ľudia v plavkách
  lode
  kúpanie v rieke
  bezrukí muži
  fajčenie fajok
  rodinné vzťahy
  vnútrobloky
  brigádnici
  autobusy
  jednotné roľnícke družstvá
  konské záprahy
  traktory
  zanedbané poľnohospodárske stroje a zariadenia
  dediny
  dedinské krčmy
  pitie piva
  prípitky
  fajčenie cigariet
  zber slamy
  jazda na motorkách
  žatevné brigády
  otváranie vín
  obilné polia
  čítanie listov
  pontóny
  erotika
  bozky (muž-žena)
  nahota
  výmena žiarovky
  búrky
  dážď
  vyvolávanie fotografií
  PH – druh, žáner, forma
  hrané filmy
  filmy pre kiná
  filmové drámy
  filmové adaptácie literárnych predlôh
  zakázané filmy
  dlhometrážne filmy
  35 mm filmy
  Filmové lokácie – exteriéry
  Bratislava (Slovensko) - Dunaj, križovatka ul. Laurinská a Štúrova, Krížna ulica, Záhradnícka ulica, Odborárske námestie, Slovenská technická univerzita Námestie Slobody, kúpalisko Tehelné pole, Vlčie hrdlo, Stará radnica Hlavné námestie
  Nitrianska Blatnica (Slovensko) - JRD Nitrianska Blatnica, časť Na Stohu, časť Na bani
  Radošina (Slovensko) - Kamenná ulica, Piešťanská ulica, Nádražná ulica, cesta medzi obcami Bzince a Radošina
  Výrobné a distribučné údaje
  literárny scenár schválený dňa 19620409
  výrobný plán a rozpočet schválený dňa 19620704 (rozpočet vypracovaný), 19620721 (rozpočet schválený)
  rozpočet v sume 2.428.701.20, - Kčs rozpočet v sume 79.105, - Kčs (rozpočet skrátený o dlh soc. záväzku) rozpočet v sume 2.349.596,20, - Kčs (rozpočet po úprave)
  prvý filmovací deň 19620711 (exteriér) prvý filmovací deň 19620924 (ateliér)
  posledný filmovací deň 19621109
  pracovná kópia (serviska) schválená dňa 19621213
  1. kombinovaná kópia vyhotovená dňa 19621228
  1. kombinovaná kópia schválená dňa 19621229
  odovzdanie dielav do distribúcie dňa: 19621231
  19620410 (prvá pracovná porada)
  19620910 (prvý stavací deň v ateliéri č. II)
  Poznámky
  Keď v roku 1962 nakrútil Štefan Uher Slnko v sieti, Martin Hollý Havraniu cestu a Peter Solan film Boxer a smrť, málokto tušil začiatok novej éry myšlienkového i výrazového hľadania a experimentu, obdobia, ktoré vo svojich vrcholoch [filmy Uhra, Solana, Jakubiska, Havettu a Hanáka] dodnes zostalo neprekonané. Vznikli tri hrané filmy vysokej umeleckej kvality, s ktorými sa slovenská kinematografia presadila v československom aj medzinárodnom kontexte. V roku 1963 získali významné ocenenia na 5. festivale československých filmov v Ústí nad Labem. Film Slnko v sieti scenáristu Alfonza Bednára, režiséra Štefana Uhra a kameramana Stanislava Szomolányiho odštartoval novú vlnu československej kinematografie. Podľa filmových kritikov ide o jedno z prelomových filmových diel. Prinieslo nový spôsob filmového rozprávania [rozbitie tradičného lineárneho rozprávania príbehu na malé časti a motívy], nový analytický pohľad na realitu zameranú na človeka a na jeho city a pocity, aj na historické a spoločenské súvislosti. Kamera v detailoch vystihla atmosféru, evokovala náladu, zatmenie slnka sa stalo symbolom zatmenia citov a vzťahov, hlasno hrajúci tranzistor nahradil rozhovor, symfonickú hudbu vystriedala hudba elektronická. Základom filmového scenára boli tri časopisecky publikované poviedky - Fajolov príspevok, Pontónový deň a Zlatá brána, ktoré v roku 1961 vyšli v Slovenských pohľadoch a v časopise Kultúrny život. Alfonz Bednár ich v roku 1977 súhrnne vydal v súbore Blok 4/B. Film mal pôvodne režírovať Stanislav Barabáš, ale po jeho odmietnutí ponúkol dramaturg Albert Marenčin spoluprácu režisérovi Štefanovi Uhrovi. Týmto filmom Uher nadviazal na svoju predchádzajúcu dokumentaristickú tvorbu a podarilo sa mu spojiť realistickú poetiku dokumentárneho filmu so štylizáciou hraného príbehu. Do hlavných postáv obsadil nehercov Janu Belákovú a Mariána Bielika, úlohu Belinej matky si zahrala herečka Eliška Nosálová. Film sa nakrúcal v Bratislave a v Nitrianskej Blatnici od 11. 7. 1962 do 9. 11. 1962 a celkové náklady dosiahli 2,3 mil. Kčs. Uvedenie filmu do distribúcie v kinách nebolo jednoduché. Prvý tajomník ÚV KSS Karol Bacílek údajne identifikoval v slepote matky politický symbol o slepote strany. Filmu sa dodatočne pripisovali aj rôzne "zašifrované" postoje a významy - napr. zatmenie slnka sa rovná súmraku komunizmu, čln na suchu je súčasný stav socializmu a podobne. Film prešiel podrobným a opakovaným schvaľovaním a napokon k jeho uvoľneniu do kín prispelo udelenie Ceny československej kritiky v roku 1963. (autor: R. Šmatláková, 2009)
  Ocenenie: Cena Závodu SNP v Žiari nad Hronom (udelená v roku 1963 spolu s českým filmom režiséra K. Kachyňu Trápení)
  Ocenenie: Čestné uznání filmu Slnko v sieti za zdařilý umělecký experiment, který novými prostředky pravdivě zachycuje tvář naší dnešní mládeže, Cena československé filmové kritiky za rok 1962 slovenskému uměleckému filmu Štefana Uhra Slnko v sieti a Vyznamenání ÚV ČSM Za pracovní úspěchy režiséru Štefanovi Uhrovi a kameramanu Stanislavu Szomolányimu za vynikající uměleckou práci ve filmu Slnko v sieti - 5. festival československého filmu Ústí nad Labem 1963
  Ocenenie: Hlavná cena v oblasti dlhého hraného filmu Š. Uhrovi za film Organ (s prihliadnutím k réžii filmu Slnko v sieti) v Umeleckej súťaži k 20. výročiu oslobodenia ČSSR (udelená v roku 1965)
  Ocenenie: Štátna cena Klementa Gottwalda s čestným titulom laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda Alfonzovi Bednárovi za námety filmov Slnko v sieti a Organ (r. Š. Uher) (udelená v roku 1967)
  Ocenenie: Druhé miesto v kategórii Najlepší slovenský hraný film - Anketa 2000 (anketa slovenských filmových novinárov a kritikov o najlepší slovenský a zahraničný film storočia a o najlepšieho slovenského a zahraničného filmového tvorcu storočia)

  Vo filme sa hovorí slovensky, znejú piesne v angličtine a češtine.

  Ukončená identifikácia hercov.

  V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobilo Štúdio hraných filmov Bratislava Koliba.
  Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

  Dĺžka komponovanej a archívnej hudby: 35 min. 14 sek. (2114 sek.). Autori archívnej hudby: Jaroslav Laifer, Jiří Šlitr, Alfons Jindra, Vlastimil Hala, Jiří Suchý.
  Súvisiaci názov
  preklad názvu: The sun in a net [eng]
  preklad názvu: Nap a hálóban [hun]
  preklad názvu: Die Sonne im Netz [ger]
  preklad názvu: Słońce w sieci [pol]
  Názov diela (heslo)
  Slnko v sieti [film] (1962)
  Štáb
  Réžia: Štefan Uher
  Autor literárnej predlohy: Alfonz Bednár
  Scenár: Alfonz Bednár
  Kamera: Stanislav Szomolányi
  Hudba: Ilja Zeljenka
  Architekt: Jiří Červík, st.
  Strih: Bedřich Voděrka
  Zvuk: Rudolf Pavlíček
  Vedúci výroby: Ján Svikruha
  Pomocná réžia: Eduard Grečner
  Asistent kamery: Andrej Barla
  Vedúci výpravy: Mikuláš Vida
  Kostymér: Júlia Ballagová
  Maskér: Emília Bobeková
  Zástupca vedúceho výroby: Anton Vyskočil
  Skript: Magdaléna Fauthová
  Tvorivá skupina: I. tvorivá skupina Alberta Marenčina
  Hudba (realizácia)
     Dirigent: Ladislav Holásek
     Spracovateľ konkrétnej hudby: Ivan Stadtrucker
     Spev: Ženský zbor Slovenská filharmónia
  Účinkujúci – odkazy
  Marián Bielik | Fajolo, vl.m. Oldrich Fajták (hlas: Michal Dočolomanský )
  Jana Beláková | Bela Blažejová
  Eliška Nosálová | Stanka Blažejová, Belina matka
  Oľga Šalagová | Jana
  Pavol Chrobák | mechanizátor jednotného roľníckeho družstva Blažej (hlas: Viliam Polónyi )
  Andrej Vandlík | Ján Blažej, Belin otec
  Adam Jančo | stohár Blažej
  Ľubomír Roman | Peťo
  Peter Lobotka | Milo Blažej, Belin brat
  Vladimír Malina | rybár
  Zuzana Rusková | rybárova žena
  Anton Galba | domovník Meg (hlas: Alfonz Gajdoš )
  Vincent Krajčík | predseda jednotného roľníckeho družstva
  Ján Žitňan | družstevník
  Katalogizácia
  SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.20.10.2023)
  Info
  ***Údaje v spracovaní***
  Kategória
  hraný film
  Slnko v sieti

  Heslo

  Slnko v sieti [film] (1962)
  Slovenská filmová databáza
  (3) - dokumentárny film
  (1) - hraný film - iná súvislosť
  (3) - filmový šot
  Katalóg SFÚ
  (1) - autobiografie
  (4) - monografie
  (1) - scenáre (knižne vydané)
  (2) - umelecká literatúra
  (2) - zborníky
  (8) - fotografie z nakrúcania filmu
  (19) - distribučné fotografie
  (11) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
  (16) - fotografie z filmu
  (26) - negatívy fotografií z filmu
  (1) - fotozbierka
  (1) - kalendáre nástenné
  (8) - filmové plagáty
  (11) - plagáty podujatia
  (7) - DVD/Blu-ray/VHS
  (1) - dok. zložka (filmu)
  (7) - dok. zložka (podujatia)
  (1) - synopsy
  (3) - literárne scenáre
  (6) - posudky a hodnotenia (príprava filmu)
  (5) - zápisy/výpisy z porád (príprava filmu)
  (4) - zmluvy (príprava filmu)
  (6) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
  (2) - technické scenáre
  (2) - dialógové listiny filmu
  (11) - listiny podtitulkov
  (1) - výrobné listy filmu
  (1) - distribučné listy
  (1) - archívny fond
  (2) - jednotka z archívneho fondu
  (297) - články
  (1) - čísla periodík
  (7) - filmové kópie (distribučné)
  (1) - filmové kópie (konzervačné)
  (13) - filmové nosiče (archívne)
  Heslár SFÚ
  (1) - podujatia

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.