Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
  1. Réžia
    Uher, Štefan
    Výroba
    Filmová tvorba a distribúcia Bratislava
    Rok výroby
    1962
    Krajina
    Slovensko [Československo]
    Pôvodný nosič
    (90 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, Štefan Uher; námet, scenár, Alfonz Bednár (poviedky Fajolov príspevok, Pontónový deň a Zlatá brána); kamera, Stanislav Szomolányi; hudba, Ilja Zeljenka ; I. tvorivá skupina Alberta Marenčina ; architekt, Jiří Červík st. ; strih, Bedřich Voděrka ; zvuk, Rudolf Pavlíček ; vedúci výroby, Ján Svikruha ; pomocná réžia, Eduard Grečner ; asistent kamery, Andrej Barla ; nahral, Ženský zbor Slovenskej filharmónie ; dirigent, Ladislav Holásek ; spracovateľ konkrétnej hudby, Ivan Stadtrucker ; výprava, Mikuláš Vida ; kostymérka, Júlia Ballagová ; maskérka, Emília Bobeková ; zástupca vedúceho výroby, Anton Vyskočil ; skript, Magdaléna Fauthová
    Účinkujúci
    herci: Marián Bielik (Fajolo, vl.m. Oldrich Fajták, nahovoril Michal Dočolomanský), Jana Beláková (Bela Blažejová), Eliška Nosálová (Stanka Blažejová, Belina matka), Oľga Šalagová (Jana), Pavol Chrobák (mechanizátor jednotného roľníckeho družstva Blažej, nahovoril Viliam Polónyi), Andrej Vandlík (Ján Blažej, Belin otec), Adam Jančo (stohár Blažej), Ľubomír Roman (Peťo), Peter Lobotka (Milo Blažej, Belin brat), Vladimír Malina (rybár), Zuzana Rusková (rybárova žena), Anton Galba (domovník Meg, nahovoril Alfonz Gajdoš), Vincent Krajčík (predseda jednotného roľníckeho družstva), Ján Žitňan (družstevník)
    Jazyk
    slovenčina, angličtina, čeština
    Anotácia
    Lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí zachytáva emocionálne dozrievanie súdobej mládeže, ktorá sa snaží zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou. Ich vnútorný svet je však plný citov, ku ktorým sa nechcú verejne priznať.
    A lyrical story of the shy love of two young people. They try to hide their doubts, lack of experience and fear by pretended cynicism and negative attitudes. But the truth is their inner worlds are full of emotions that they are afraid to reveal.
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské hrané filmy
    prvé lásky
    električky
    chodci
    televízne antény
    strechy
    počúvanie rozhlasu
    detské hry
    skákanie panáka
    kotúľanie pneumatík
    fotografovanie
    pózovanie pred fotoaparátom
    kajakári
    česanie vlasov
    zapaľovanie sviečok
    nevidiaci ľudia
    zatmenie Slnka
    pitie alkoholických nápojov
    klamanie rodičom
    plačúce ženy
    hlasovanie
    fotografie ľudských rúk
    opaľovanie na strechách
    letiace lietadlá
    hádky medzi mužom a ženou
    jazdy výťahom
    pozeranie do zrkadla
    odomykanie dverí
    kúpaliská
    ľudia kúpajúci sa na kúpaliskách
    ľudia v plavkách
    lode
    kúpanie v rieke
    bezrukí muži
    fajčenie fajok
    rodinné vzťahy
    vnútrobloky
    brigádnici
    autobusy
    jednotné roľnícke družstvá
    konské záprahy
    traktory
    zanedbané poľnohospodárske stroje a zariadenia
    dediny
    dedinské krčmy
    pitie piva
    prípitky
    fajčenie cigariet
    zber slamy
    jazda na motorkách
    žatevné brigády
    otváranie vín
    obilné polia
    čítanie listov
    pontóny
    erotika
    bozky (muž-žena)
    nahota
    výmena žiarovky
    búrky
    dážď
    vyvolávanie fotografií
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    filmové drámy
    filmové adaptácie literárnych predlôh
    zakázané filmy
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Filmové lokácie – exteriéry
    Bratislava (Slovensko) - Dunaj, križovatka ul. Laurinská a Štúrova, Krížna ulica, Záhradnícka ulica, Odborárske námestie, Slovenská technická univerzita Námestie Slobody, kúpalisko Tehelné pole, Vlčie hrdlo, Stará radnica Hlavné námestie
    Nitrianska Blatnica (Slovensko) - JRD Nitrianska Blatnica, časť Na Stohu, časť Na bani
    Radošina (Slovensko) - Kamenná ulica, Piešťanská ulica, Nádražná ulica, cesta medzi obcami Bzince a Radošina
    Výrobné a distribučné údaje
    literárny scenár schválený dňa 19620409
    výrobný plán a rozpočet schválený dňa 19620704 (rozpočet vypracovaný), 19620721 (rozpočet schválený)
    rozpočet v sume 2.428.701.20, - Kčs rozpočet v sume 79.105, - Kčs (rozpočet skrátený o dlh soc. záväzku) rozpočet v sume 2.349.596,20, - Kčs (rozpočet po úprave)
    prvý filmovací deň 19620711 (exteriér) prvý filmovací deň 19620924 (ateliér)
    posledný filmovací deň 19621109
    pracovná kópia (serviska) schválená dňa 19621213
    1. kombinovaná kópia vyhotovená dňa 19621228
    1. kombinovaná kópia schválená dňa 19621229
    odovzdanie dielav do distribúcie dňa: 19621231
    19620410 (prvá pracovná porada)
    19620910 (prvý stavací deň v ateliéri č. II)
    Poznámky
    Keď v roku 1962 nakrútil Štefan Uher Slnko v sieti, Martin Hollý Havraniu cestu a Peter Solan film Boxer a smrť, málokto tušil začiatok novej éry myšlienkového i výrazového hľadania a experimentu, obdobia, ktoré vo svojich vrcholoch [filmy Uhra, Solana, Jakubiska, Havettu a Hanáka] dodnes zostalo neprekonané. Vznikli tri hrané filmy vysokej umeleckej kvality, s ktorými sa slovenská kinematografia presadila v československom aj medzinárodnom kontexte. V roku 1963 získali významné ocenenia na 5. festivale československých filmov v Ústí nad Labem. Film Slnko v sieti scenáristu Alfonza Bednára, režiséra Štefana Uhra a kameramana Stanislava Szomolányiho odštartoval novú vlnu československej kinematografie. Podľa filmových kritikov ide o jedno z prelomových filmových diel. Prinieslo nový spôsob filmového rozprávania [rozbitie tradičného lineárneho rozprávania príbehu na malé časti a motívy], nový analytický pohľad na realitu zameranú na človeka a na jeho city a pocity, aj na historické a spoločenské súvislosti. Kamera v detailoch vystihla atmosféru, evokovala náladu, zatmenie slnka sa stalo symbolom zatmenia citov a vzťahov, hlasno hrajúci tranzistor nahradil rozhovor, symfonickú hudbu vystriedala hudba elektronická. Základom filmového scenára boli tri časopisecky publikované poviedky - Fajolov príspevok, Pontónový deň a Zlatá brána, ktoré v roku 1961 vyšli v Slovenských pohľadoch a v časopise Kultúrny život. Alfonz Bednár ich v roku 1977 súhrnne vydal v súbore Blok 4/B. Film mal pôvodne režírovať Stanislav Barabáš, ale po jeho odmietnutí ponúkol dramaturg Albert Marenčin spoluprácu režisérovi Štefanovi Uhrovi. Týmto filmom Uher nadviazal na svoju predchádzajúcu dokumentaristickú tvorbu a podarilo sa mu spojiť realistickú poetiku dokumentárneho filmu so štylizáciou hraného príbehu. Do hlavných postáv obsadil nehercov Janu Belákovú a Mariána Bielika, úlohu Belinej matky si zahrala herečka Eliška Nosálová. Film sa nakrúcal v Bratislave a v Nitrianskej Blatnici od 11. 7. 1962 do 9. 11. 1962 a celkové náklady dosiahli 2,3 mil. Kčs. Uvedenie filmu do distribúcie v kinách nebolo jednoduché. Prvý tajomník ÚV KSS Karol Bacílek údajne identifikoval v slepote matky politický symbol o slepote strany. Filmu sa dodatočne pripisovali aj rôzne "zašifrované" postoje a významy - napr. zatmenie slnka sa rovná súmraku komunizmu, čln na suchu je súčasný stav socializmu a podobne. Film prešiel podrobným a opakovaným schvaľovaním a napokon k jeho uvoľneniu do kín prispelo udelenie Ceny československej kritiky v roku 1963. (autor: R. Šmatláková, 2009)
    Ocenenie: Cena Závodu SNP v Žiari nad Hronom (udelená v roku 1963 spolu s českým filmom režiséra K. Kachyňu Trápení)
    Ocenenie: Čestné uznání filmu Slnko v sieti za zdařilý umělecký experiment, který novými prostředky pravdivě zachycuje tvář naší dnešní mládeže, Cena československé filmové kritiky za rok 1962 slovenskému uměleckému filmu Štefana Uhra Slnko v sieti a Vyznamenání ÚV ČSM Za pracovní úspěchy režiséru Štefanovi Uhrovi a kameramanu Stanislavu Szomolányimu za vynikající uměleckou práci ve filmu Slnko v sieti - 5. festival československého filmu Ústí nad Labem 1963
    Ocenenie: Hlavná cena v oblasti dlhého hraného filmu Š. Uhrovi za film Organ (s prihliadnutím k réžii filmu Slnko v sieti) v Umeleckej súťaži k 20. výročiu oslobodenia ČSSR (udelená v roku 1965)
    Ocenenie: Štátna cena Klementa Gottwalda s čestným titulom laureát štátnej ceny Klementa Gottwalda Alfonzovi Bednárovi za námety filmov Slnko v sieti a Organ (r. Š. Uher) (udelená v roku 1967)
    Ocenenie: Druhé miesto v kategórii Najlepší slovenský hraný film - Anketa 2000 (anketa slovenských filmových novinárov a kritikov o najlepší slovenský a zahraničný film storočia a o najlepšieho slovenského a zahraničného filmového tvorcu storočia)

    Vo filme sa hovorí slovensky, znejú piesne v angličtine a češtine.

    Ukončená identifikácia hercov.

    V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobilo Štúdio hraných filmov Bratislava Koliba.
    Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

    Dĺžka komponovanej a archívnej hudby: 35 min. 14 sek. (2114 sek.). Autori archívnej hudby: Jaroslav Laifer, Jiří Šlitr, Alfons Jindra, Vlastimil Hala, Jiří Suchý.
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: The sun in a net [eng]
    preklad názvu: Nap a hálóban [hun]
    preklad názvu: Die Sonne im Netz [ger]
    preklad názvu: Słońce w sieci [pol]
    Názov diela (heslo)
    Slnko v sieti [film] (1962)
    Štáb
    Réžia: Štefan Uher
    Autor literárnej predlohy: Alfonz Bednár
    Scenár: Alfonz Bednár
    Kamera: Stanislav Szomolányi
    Hudba: Ilja Zeljenka
    Architekt: Jiří Červík, st.
    Strih: Bedřich Voděrka
    Zvuk: Rudolf Pavlíček
    Vedúci výroby: Ján Svikruha
    Pomocná réžia: Eduard Grečner
    Asistent kamery: Andrej Barla
    Vedúci výpravy: Mikuláš Vida
    Kostymér: Júlia Ballagová
    Maskér: Emília Bobeková
    Zástupca vedúceho výroby: Anton Vyskočil
    Skript: Magdaléna Fauthová
    Tvorivá skupina: I. tvorivá skupina Alberta Marenčina
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Ladislav Holásek
       Spracovateľ konkrétnej hudby: Ivan Stadtrucker
       Spev: Ženský zbor Slovenská filharmónia
    Účinkujúci – odkazy
    Marián Bielik | Fajolo, vl.m. Oldrich Fajták (hlas: Michal Dočolomanský )
    Jana Beláková | Bela Blažejová
    Eliška Nosálová | Stanka Blažejová, Belina matka
    Oľga Šalagová | Jana
    Pavol Chrobák | mechanizátor jednotného roľníckeho družstva Blažej (hlas: Viliam Polónyi )
    Andrej Vandlík | Ján Blažej, Belin otec
    Adam Jančo | stohár Blažej
    Ľubomír Roman | Peťo
    Peter Lobotka | Milo Blažej, Belin brat
    Vladimír Malina | rybár
    Zuzana Rusková | rybárova žena
    Anton Galba | domovník Meg (hlas: Alfonz Gajdoš )
    Vincent Krajčík | predseda jednotného roľníckeho družstva
    Ján Žitňan | družstevník
    Katalogizácia
    SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.20.10.2023)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film
    Slnko v sieti

    Heslo

    Slnko v sieti [film] (1962)
    Slovenská filmová databáza
    (3) - dokumentárny film
    (1) - hraný film - iná súvislosť
    (3) - filmový šot
    Katalóg SFÚ
    (1) - autobiografie
    (4) - monografie
    (1) - scenáre (knižne vydané)
    (2) - umelecká literatúra
    (2) - zborníky
    (8) - fotografie z nakrúcania filmu
    (19) - distribučné fotografie
    (11) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
    (16) - fotografie z filmu
    (26) - negatívy fotografií z filmu
    (1) - fotozbierka
    (8) - filmové plagáty
    (11) - plagáty podujatia
    (7) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (7) - dok. zložka (podujatia)
    (1) - synopsy
    (3) - literárne scenáre
    (6) - posudky a hodnotenia (príprava filmu)
    (5) - zápisy/výpisy z porád (príprava filmu)
    (4) - zmluvy (príprava filmu)
    (6) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
    (2) - technické scenáre
    (2) - dialógové listiny filmu
    (11) - listiny podtitulkov
    (1) - výrobné listy filmu
    (1) - distribučné listy
    (1) - archívny fond
    (2) - jednotka z archívneho fondu
    (295) - články
    (1) - čísla periodík
    (7) - filmové kópie (distribučné)
    (1) - filmové kópie (konzervačné)
    (13) - filmové nosiče (archívne)
    Heslár SFÚ
    (1) - podujatia

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.