Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
  1. Sedem hriechov civilizácie

    Réžia
    Viluda, Ľubomír; Kršiak Ivan
    Výroba
    Rozhlas a televízia Slovenska
    LV Production
    Rok výroby
    2016
    Krajina
    Slovensko
    Pôvodný nosič
    (76 min. 6 sek.) : farebný, zvukový ; DVD
    Štáb
    réžia, kamera, Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak; scenár, Ľubomír Viluda; hudba, Tomáš Kršiak ; strih, Ivan Kršiak ; zvuk, Tomáš Kršiak ; asistentka réžie, Veronika Hollá ; zvuková postprodukcia, Hertha, s.r.o. ; postprodukcia, Autorský film, s.r.o. ; spolupracovali, Marcin Karwot, Mariusz Kubista, Francis Mayobo, Stephen Mutua, Nicholas Kirwa, Rick Ray, Martin Kimani, Justurs M. Musyoka, Jozef Šebo, Ľudovít Bohát, Chuck Hirt, Dárius Viluda, Anton Szomolányi, Adam Laták, Ivan Polóny, Roman Ferančík, Ivan Valuška, Katka Viludová, Inna Demianko, María Paz Cervantes Bonet, Andrea Ilčišinová, Andrew John O’Reilly, Róbert Valovič, Romana Stašová Vargová, Soňa Komová
    Účinkujúci
    účinkujú, Martin Cingel, Iveta Gagová, Milan Cingel, Eva Cingelová a ďalší
    interpret komentára, Michal Ďuriš
    Jazyk
    slovenčina, angličtina
    Anotácia
    Dokumentárny film o civilizačných poruchách a siedmich smrteľných hriechoch, ktoré ovplyvňujú naše bytie. Všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a rovné v dôstojnosti a právach. Sú obdarené rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v bratskom duchu. (Všeobecná deklarácia ľudských práv, prijatá Valným zhromaždením OSN 10. decembra 1948)... Známy československý podnikateľ Tomáš Baťa ešte v roku 1932, nadčasovo konštatoval: „Neverím, že prelomy sa dejú samé od seba. To, čomu sme zvyknutí hovoriť hospodárska kríza, je iné meno pre morálnu biedu. Morálna bieda je príčina, hospodársky úpadok následok. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok sa dá stanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. V postavení, v ktorom sa nachádzame, nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme morálne postoje k ľuďom, k práci a verejnému majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevymieňať hodnoty za nič a nevydierať pracujúcich.“ Ako však vo filme ukázať morálny úpadok civilizácie a pritom len prvoplánovo nemoralizovať? Hnacím motorom je fakt, že v porovnaní so životom mnohých Afričanov sa predsa len asi nemáme tak zle ako často krát „vyplakávame“ a na druhej strane nám medzi prstami unikajú podstatné veci, ktorý ovplyvňujú náš život. Ako hovoria sami Keňania: „Vy v Európe máte hodiny a my máme čas“. Práve v tejto krajine, v ktorej nájdeme množstvo Baťových predajní, si môže človek lepšie uvedomiť a pochopiť slová zakladateľa svetoznámej obuvníckej firmy. Pritom Keňa je na jednej strane krajinou s nesmiernym prírodným bohatstvom v rukách úzkej skupiny ľudí a množstvom extrémne chudobných ľudí. Na druhej strane je to miestami ešte stále krajina s panenskou prírodou a rovnako čistými ľuďmi, v protiklade s nesmiernou mierou korupcie a kriminality, kde je po zotmení lepšie ostať doma a ak idete krajinou či mestom v aute, radšej sa zamknite. Krajina, v ktorej žijú spoločne zástupcovia 42-och kmeňov, pričom kmeňová príslušnosť je niekedy viac ako zákon či náboženská príslušnosť. Aj preto je zaujímavé pozorovať, ako na túto krajinu postupne dopadajú civilizačné neduhy, ktorým sme my už podľahli. Cieľom filmu rozhodne nie je moralizovanie či biblické vykresľovanie jednotlivých hriechov z náboženského pohľadu, ale zámerom je skôr poukázať na ľudské slabosti, ktoré jednotlivé hriechy reprezentujú a samotné konanie ľudí pod vplyvom civilizačných zmien. Zároveň sa nezamerať len na hriechy ako také, ale aj na ich antonymá a ukazovať aj štedrosť, pokoru či pracovitosť. Sprostredkovateľmi medzi dvoma odlišnými svetmi sú Slováci, ktorí našli svoj domov v Keni. Jedným z nich je štyridsaťročný misionár Martin Cingel z Terchovej, ktorý v Keni pôsobí už dvanásť rokov.
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské dokumentárne filmy
    PH – druh, žáner, forma
    dokumentárne filmy
    dlhometrážne filmy
    DVD
    Poznámky
    Vo filme sú použité archívne zábery.
    Súčasťou úvodných titulkov text: Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v duchu bratstva. Všeobecná deklarácia ľudských práv, prijatá Valným zhromaždením OSN 10. decembra 1948.

    Názov filmu, rok výroby a mená režisérov overené z titulkov filmu.

    Copyright na filme (bez ©): Pastiersky film 2016.

    Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: Seven sins of the civilization [eng]
    Názov diela (heslo)
    Sedem hriechov civilizácie [film] (2016)
    Štáb
    Réžia: Ľubomír Viluda; Ivan Kršiak
    Scenár: Ľubomír Viluda
    Kamera: Ľubomír Viluda; Ivan Kršiak
    Hudba: Tomáš Kršiak
    Katalogizácia
    SFU, 29.05.2023 ; AACR2 (rev.30.05.2023)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    dokumentárny film
    Sedem hriechov civilizácie

    Heslo

    Sedem hriechov civilizácie [film] (2016)
    Katalóg SFÚ
    (1) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (1) - články

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.