Slovenská filmová databáza
  1. Kruté radosti

    Réžia
    Nvota, Juraj
    Výroba
    ALEF FILM & MEDIA
    Slovenská televízia
    Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.
    Filmservice Slovakia
    Česká televize
    UN FILM
    Rok výroby
    2002
    Krajina
    Slovensko, Česká republika
    Pôvodný nosič
    (104 min.) : farebný, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, spolupráca na scenári, Juraj Nvota; námet, scenár, Scarlett Čanakyová; kamera, Jan Malíř; hudba, Ľubica Čekovská; producent, výkonný producent, Marian Urban; koproducenti, Marian Puobiš (Slovenská televízia), Ondřej Trojan (Total Helpart T.H.A.), Pavel Borovan, Jaroslav Kučera (Česká televize) ; dramaturgia, Jana Kákošová (Slovenská televízia), Marián J. Kovalik (ALEF Film&Media) ; architekt, Peter Čanecký ; návrhy kostýmov, Mona Hafsahl ; masky, Juraj Steiner ; strih, Alois Fišárek ; zvuk, Igor Vrabec ; vedúci výroby, Igor Kolárik ; pomocní režiséri, Jana Garajová, Ursula König-Malíř ; asistent kamery, Štefan Bučka ; ostrič kamery, Filip Majer ; triky, Jiří Větroň ; hudbu nahral, Cinema Symphony Orchestra ; dirigent, Rastislav Štúr ; hudobný režisér, Ivan Burlas ; vedúci výpravy, Jaroslav Košťál ; stavba, Peter Kostroň, Ivan Rigan ; rekvizitári, František Hajzok, Ivan Kahan, Kornel Ševčík ; kostýmy, Darina Šuranová, Eva Dingová, Dagmar Vobořilová ; realizácia kostýmov, Frock ; maskéri, Tatiana Steinerová, Alica Dvorská, Martin Jankovič ; asistent strihu, Ivan Frössl ; asistenti zvuku, Ján Ravasz, Andrej Mihálik ; strih zvuku, Igor Schwarz, Eva Krafčišinová, Viliam Halák ; strih v systéme AVID v Štúdiu VS 11 (Slovenská televízia) ; ruchy, Koloman Bekö, Ľubomír Cvanciger, Peter Klučár ; mix, Radim Hladík ml. ; mix v štúdiu Evropa Barrandov Studio ; produkcia, Silvia Trizuljaková (ALEF Film& Media Group), Oľga Kovačovičová (Slovenská televízia), Milan a Michaela Kuchynkovci (Total HelpArt T.H.A.), Jiří Koštýř (Česká televize) ; vedúca výrobného štábu, Zuzana Balkóová (Slovenská televízia) ; asistenti výroby, Gabriela Klaučová, Michal Torma, Marcela Dvořáková ; skript, Eva Dutková ; klapka, Zuzana Dujničová ; fotograf, Alexander Trizuljak ; kresby, Tina Gállová ; hlavný osvetľovač, Peter Zechmeister ; osvetľovači, Erik Vobořil, Bedřich Betke, Tibor Kling ; technici scény, Jozef Mihálik, Peter Masár, Andrej Krajčík ; kaskadér, Martin Hub ; doprava, Milada Benkovičová, Teodor Prechtl, Štefan Mrva, Peter Szeif, Bohuš Podoba, Stanislav Rajták ; synchronizácia, Mária Vaneková, Jarmila Machalová ; farebné korekcie, Branislav Daniš ; strih negatívu, Ľubica Dobišová, Lýdia Kirschnerová ; spolupracovali, Marek Urban, Peter Koller, Beata Urbanová, Ivan Tomeček, Marianna Šandorová, Jarmila Schniererová, Alena Spustová, Petr Tolar, Petr Kuba, Martin Adámek, Miloš Fádlik, Michal Gubala, Darina Smržová, Štefan Švec, Peter Kordáč, Štefan Ivanov, Jozef Haspra, Jana Brusnická, Ľubica Aschengeschwantnerová, Eva Nitschneiderová, Marta Encingerová, Zoltán Szigl, Mária Šimková, Viktor Pípal, Emilie Cagášková, Daniel Habovštiak, Katarína Zonygová, Vladimír Matúš, Mária Chmelová, Viera Rajtárová, Irena Vortelová, Rudolf Grznár, Ladislav Elgyutt, Peter Gajdoš, Maroš Kožich, Vladimír Ferenčák, Štefan Oswald, Marek Kútny, Peter Benkovits, Ján Garaj, Danica Papayová, Ľuboš Theimer, Štefan Domonkoš, Jozef Chudý
    Účinkujúci
    herci: Táňa Pauhofová (Valentína), Ondřej Vetchý (Karol), Milan Mikulčík (Martin), Anna Šišková (Helena), Ady Hajdu (Gabriel), Július Satinský (starý pán), Csongor Kassai (Lajoš), Szidi Tóbiás (Ilona), Lukáš Latinák (Imrich), František Zvarík (Rudňanský), Klára Roštárová (Judita), Katarína Löfflerová, Lucia Gažiová, Anikó Vargová, Sendy Molnárová, Zuzana Kanócz, Renáta Ryníková, Anita Svrčeková, Katalin Holocsy, Attila Mokos, Martin Nahálka, Milan Ondrík, Oliver Flamo, Peter Petrovič, Emília Došeková, Zuzana Haasová, Mužský spevácky zbor Štiavničan, Ján Kroner a zlatý retriever
    Jazyk
    slovenčina
    Anotácia
    Dlhometrážny hraný debut slovenského divadelného a televízneho režiséra Juraja Nvotu je komorným príbehom, odohrávajúcim sa začiatkom 30-tych rokov v predvojnovom Československu. Zložitý a tragický vzťah dospievajúceho dievčaťa a jej ambiciózneho otca sa odohráva vo veľmi jednoduchom a pôsobivom priestore malebnej krajiny – zdanlivo odrezanej od sveta, od akýchkoľvek významných dejinných, politických či spoločenských pohybov. Príchod nežiadúcej ľudskej bytosti vyvolá v každodennom živorení tohto provinciálneho spoločenstva najprv skoro nebadanú, neskôr potláčanú a napokon otvorenú a krutú drámu, ktorá spod fasády usporiadaného seriózneho života, vzťahov a prejavov vylúpne vášne, potláčané a dôkladne ukrývané emócie, prejavy lásky, nenávisti i pokusy o hľadanie vlastnej identity.
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské hrané filmy
    české hrané filmy
    slovenské koprodukčné filmy
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Filmové lokácie – exteriéry
    Modra - okolie (Slovensko)
    Banská Štiavnica (Slovensko)
    Bratislava (Slovensko)
    Filmové lokácie – reály
    Svätý Anton (Slovensko) - kaštiel Antol
    Výrobné a distribučné údaje
    premiéra 20021003
    Poznámky
    Distributér v ČR Falcon, a.s.
    Ocenenie: Igric v kategórii Hraná filmová tvorba pre kiná - Juraj Nvota za réžiu filmového debutu Kruté radosti, Prémia v kategórii Hraná filmová tvorba pre kiná - Július Satinský in memoriam za posledný film, za humanistický prínos hereckej kreácie, Prémia v kategórii Herecký výkon - Milan Mikulčík za vynikajúci a autentický herecký výkon, Prémia v kategórii Herecký výkon - Táňa Pauhofová za presvedčivé stvárnenie postavy dospievajúceho dievčaťa - 14. výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2002 (ceny udelené počas 11. ročníku festivalu Art Film Trenčianske Teplice 2003)
    Ocenenie: Cena slovenskej filmovej kritiky za dlhometrážny hraný film pre kiná - 11. ceny slovenskej filmovej kritiky 2003 za tvorbu a distribúciu v roku 2002 (cena udelená Klubom filmových novinárov SSN počas 11. ročníka festivalu Art Film Trenčianske Teplice 2003)
    Ocenenie: Strieborný šíp za najlepší mužský herecký výkon - Ondřej Vetchý / Serebrianaja strela za lučšuju mužskuju roľ - 9. medzinárodný filmový festival Tváre lásky Moskva 2004 (Rusko) / 9-j meždunarodnyj festivaľ Liki ľubvi Moskva 2004 (Rusko)
    Ocenenie: nominácie na filmovú cenu Český lev 2003 v kategóriách Najlepší vedľajší ženský herecký výkon - Anna Šišková za postavu Heleny, Najlepší strih - Alois Fišárek (nominácie vyhlásené v roku 2004)

    Film spracovaný v Laboratóriách Slovenskej televízie a Filmových laboratóriách Českej televízie.
    Copyright na filme: ALEF Film&Media Group, Slovenská televízia, Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A., Česká televize.

    Finančná podpora: Ministerstvo kultúry SR, Štátny fond kultúry Pro Slovakia, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: Cruel joys [eng]
    preklad názvu: Alegrias cruéis [spa]
    preklad názvu: Joies cruelles [fre]
    Názov diela (heslo)
    Kruté radosti [film] (2002)
    Štáb
    Réžia: Juraj Nvota
    Námet: Scarlett Čanakyová
    Scenár: Scarlett Čanakyová
    Spolupráca na scenári: Juraj Nvota
    Kamera: Jan Malíř
    Hudba: Ľubica Čekovská
    Producent: Marian Urban
    Koproducenti: Marian Puobiš; Ondřej Trojan; Pavel Borovan; Jaroslav Kučera
    Dramaturgia: Jana Kákošová; Marián J. Kovalik
    Architekt: Peter Čanecký
    Návrhy kostýmov: Mona Hafsahl
    Umelecký maskér: Juraj Steiner
    Strih: Alois Fišárek
    Zvuk: Igor Vrabec
    Výkonný producent: Marian Urban
    Vedúci výroby: Igor Kolárik
    Pomocná réžia: Jana Garajová; Ursula König-Malíř
    Asistent kamery: Štefan Bučka
    Ostrič: Filip Majer
    Triky: Jiří Větroň
    Vedúci výpravy: Jaroslav Košťál
    Stavba: Peter Kostroň; Rigan Ivan
    Rekvizity: František Hajzok; Ivan Kahan; Kornel Ševčík
    Kostymér: Darina Šuranová; Eva Dingová; Dagmar Vobořilová
    Maskér: Tatiana Steinerová; Alica Dvorská; Martin Jankovič
    Asistent strihu: Ivan Frössl
    Asistenti zvuku: Ján Ravasz; Andrej Mihálik
    Strih zvuku: Igor Schwarz; Eva Krafčišinová; Viliam Halák
    Ruchy: Koloman Bekö; Ľubomír Cvanciger; Peter Klučár
    Mix zvuku: Radim Hladík, jr.
    Produkcia: Silvia Trizuljaková; Oľga Kovačovičová; Milan Kuchynka; Michaela Syslová; Jiří Koštýř
    Vedúci výrobného štábu: Zuzana Balkóová
    Asistenti výroby: Gabriela Klaučová; Michal Torma; Marcela Dvořáková
    Skript: Eva Dutková
    Klapka: Zuzana Dujničová
    Fotograf: Alexander Trizuljak
    Kresby: Tina Gállová
    Hlavný osvetľovač: Peter Zechmeister
    Osvetľovači: Erik Vobořil; Bedřich Betke; Tibor Kling
    Technici scény: Jozef Mihálik; Peter Masár; Andrej Krajčík
    Kaskadér: Martin Hub
    Doprava: Milada Benkovičová; Teodor Prechtl; Štefan Mrva; Peter Szeif; Bohuš Podoba; Stanislav Rajták
    Synchronizácia: Mária Vaneková; Jarmila Machalová
    Farebné korekcie obrazu: Branislav Daniš
    Strih negatívu: Ľubica Dobišová; Lýdia Kirschnerová
    Spolupracovali: Marek Urban; Peter Koller; Beata Urbanová; Ivo Tomeček; Marianna Šandorová; Jarmila Schniererová; Alena Spustová; Petr Tolar; Petr Kuba; Martin Adámek; Miloš Fádlik; Michal Gubala; Darina Smržová; Štefan Švec; Peter Kordáč; Štefan Ivanov; Jozef Haspra; Jana Brusnická; Ľubica Aschengeschwantnerová; Eva Nitschneiderová; Marta Encingerová; Zoltán Szigl; Mária Šimková; Viktor Pípal; Emilie Cagášková; Daniel Habovštiak; Katarína Zonygová; Vladimír Matúš; Mária Chmelová; Viera Rajtárová; Irena Vortelová; Rudolf Grznár; Ladislav Elgyutt; Peter Gajdoš; Maroš Kožich; Vladimír Ferenčák; Štefan Oswald; Marek Kútny; Peter Benkovits; Juraj Garaj; Danica Papayová; Ľuboš Theimer; Štefan Domonkoš; Jozef Chudý
    Realizácia kostýmov: FROCK
    Strih v systéme AVID: Slovenská televízia Bratislava
    Mix v štúdiu: Studio Evropa Barrandov Studio
    Účinkuje (korporácie): Štiavničan, mužský spevácky zbor
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Rastislav Štúr
       Hudobná réžia: Ivan Burlas
       Hudbu nahral: Cinema Symphony Orchestra, hudobná skupina
    Účinkujúci – odkazy
    Táňa Pauhofová | Valentína
    Ondřej Vetchý | Karol
    Milan Mikulčík | Martin
    Anna Šišková | Helena
    Vladimír Hajdu | Gabriel
    Július Satinský | starý pán
    Csongor Kassai | Lajoš
    Szidi Tóbiás | Ilona
    Lukáš Latinák | Imrich
    František Zvarík | Rudňanský
    Klára Roštárová | Judita
    Katarína Löfflerová
    Lucia Klein Svoboda
    Anikó Varga
    Sendy Molnárová
    Zuzana Kanócz
    Renáta Ryníková
    Anita Svrčeková
    Katalin Holocsy
    Attila Mokos
    Martin Nahálka
    Milan Ondrík
    Oliver Flamo
    Peter Petrovič
    Emília Došeková
    Zuzana Haasová
    Ján Kroner, ml.
    Katalogizácia
    SFU, 23.11.2005 ; AACR2 (rev.16.10.2019)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film

    Heslo

    Kruté radosti [film] (2002)
    Katalóg SFÚ
    (5) - fotografie z filmu
    (1) - fotozbierka
    (1) - filmové plagáty
    (2) - leták
    (1) - DVD
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (1) - literárne scenáre
    (2) - dialógové listiny filmu
    (3) - listiny podtitulkov
    (87) - články
    (1) - filmové kópie (distribučné)
    (1) - filmové kópie (depozitné)
    (1) - filmové kópie (akvizičné)
    Heslár SFÚ
    (1) - podujatia
Slovenská filmová databáza