Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
 1. Réžia
  Solan, Peter
  Výroba
  Filmová tvorba a distribúcia Bratislava
  Rok výroby
  1962
  Krajina
  Slovensko [Československo]
  Pôvodný nosič
  (103 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
  Štáb
  réžia, Peter Solan; námet, Józef Hen (poviedka Bokser i śmierć / Boxer a smrť); scenár, Józef Hen, Tibor Vichta, Peter Solan; kamera, Tibor Biath; hudba, Wiliam Bukový ; II. tvorivá skupina Jána Mináča ; dramaturgia, Monika Gajdošová ; architekt, Anton Krajčovič ; návrhy kostýmov, Ferdinand Konček ; umeleckí maskéri, Anton Gendiar, Helena Pallósová ; strih, Bedřich Voděrka ; zvuk, Eugen Kiss ; vedúci výroby, Viliam Čánky ; pomocná réžia, Jozef Šafarka ; asistenti réžie, Alžbeta Domastová, Pavol Sarvaš ; asistenti kamery, Benedikt Krivošík, Fridrich Urban ; nahral, Filmový symfonický orchestr Praha ; dirigent, Štěpán Koníček ; asistent architekta, Gabriela Jurechová ; výprava, Jozef Suchý ; kostýmy, Anna Liďáková ; asistent strihu, Margita Tomášková ; zvukové efekty, Bohumír Brunclík ; vedúci nakrúcania, Emil Bandík ; asistent výroby, Tatiana Gucalová ; skript, Jana Kršková ; hlavný osvetľovač, Július Mladý ; odborná spolupráca, Henrich Velický, Zoltán Lenský ; fotograf, Anton Podstraský ; spolupracovali, Milan Peťovský, Ladislav Vinklárek, Ján Prikler, J. Novák, Eva Trnková [Eva Štefankovičová], Anna Richterová, Jozef Krčmárik, Jozef Kováčik, Cyril Kafana, Tomáš Sivák, Karol Kubek, K. Strnal, Ján Loučičan, Alexander Zeman, Ján Hornáček
  Účinkujúci
  herci, Štefan Kvietik (Ján Komínek), Manfred Krug (Sturmbannführer Walter Kraft), Valentina Thielová (Helga, Kraftova partnerka), Józef Kondrat (Venžlak), Edwin Marian (nemecký vojak Willi), Gerhard Rachold (Hauptsturmführer Holder), Jindřich Narenta (doktor Gluch), Edmund Ogrodźinski (Stašek), Janusz Bobek (Emil), Ján Kováčik (blokový), Zdeněk Kraus (Ondro), Ľudovít Ozábal (Marian), Magda Gödölleová (Halina), Jozef Šikuta (Halinin otec), Teodor Piovarči (kápo), Ján Géc (nemecký vojak), Hana Slivková (diváčka na boxerskom zápase), Viera Radványiová (diváčka na boxerskom zápase), Štefan Winkler (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Leopold Haverl (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Dezider Janda (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Oľga Pristachová (diváčka na boxerskom zápase), Dobrota Nováková (diváčka na boxerskom zápase), Imrich Fábry (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Dušan Lenci (väzeň), Eduard Grečner (väzeň)
  Jazyk
  slovenčina, nemčina, poľština, čeština
  Jazyk titulkov
  slovenčina
  Anotácia
  Nový pohľad na tému degradácie človeka v období fašizmu zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca, ktorého jedinou šancou na záchranu života je prijať pravidlá boxerskej hry s veliteľom koncentračného tábora. Konfrontácia moci a fyzickej sily s mravnými hodnotami jednotlivca a s jeho zodpovednosťou voči nevinným obetiam útlaku. Filmová adaptácia poviedky poľského spisovateľa a scenáristu Józefa Hena Bokser i śmierć / Boxer a smrť.
  A film offering a new approach to the theme of humiliating of poeple during fascism. It captures the tragedy of a man whose only chance to survive is to become a human target of the concentration camp commander's passion for boxing.
  PH – všeobecné (tematické)
  slovenské hrané filmy
  druhá svetová vojna, 1939 - 1945
  koncentračné tábory
  box
  boxeri
  nemeckí vojenskí dôstojníci
  nemecké vojenské uniformy
  boxerské zápasy
  väzni
  boxerské tréningy
  telocvične
  ostnaté drôty
  salutovanie - nacisti a fašisti
  úteky z koncentračných táborov
  športové náradie
  boxerské rukavice
  knockout (box)
  váženie ľudí (hmotnosť)
  jedenie z hrnca
  sexuálne obťažovanie
  facky
  prehadzovanie hliny lopatami
  udieranie do boxovacích vriec
  kápovia v koncentračnom tábore
  krádeže potravín
  hľadanie
  amnézia
  jedenie chleba
  drepovanie
  umyvárne
  cvičenie podľa rozhlasového vysielania
  česanie vlasov
  pozeranie do zrkadla
  bozky
  pitie alkoholických nápojov
  stávky medzi ľuďmi
  nemeckí vojaci
  muži s ďalekohľadom
  fajčenie cigariet
  umývanie sa v špinavej vode
  ponižovanie
  Židia
  injekcie
  pichanie injekcií
  rúbanie dreva
  smrť
  behanie v lese
  skákanie cez švihadlo
  umývanie rúk
  ring
  jedenie čokolády
  sprchovanie
  dýmiace komíny
  telefonovanie
  streľba do vzduchu
  umývanie sa v potoku
  orba pôdy
  PH – druh, žáner, forma
  hrané filmy
  filmy pre kiná
  filmové adaptácie literárnych predlôh
  zakázané filmy
  vojnové filmy
  filmy s prekladom cudzojazyčných dialógov (s podtitulkami)
  dlhometrážne filmy
  35 mm filmy
  Filmové lokácie – exteriéry
  Nováky (Slovensko)
  Výrobné a distribučné údaje
  literárny scenár schválený dňa 19590905
  výrobný plán a rozpočet schválený dňa 19620628 (generálny rozpočet vypracovaný), 19620710 (generálny rozpočet schválený)
  rozpočet v sume 3.071.736,- Kčs
  prvý filmovací deň 19620629 (ateliér)
  posledný filmovací deň 19621119
  pracovná kópia (serviska) schválená dňa 19621128
  1. kombinovaná kópia vyhotovená dňa 19621219
  1. kombinovaná kópia schválená dňa 19621220
  19620317 (prvá pracovná porada)
  Poznámky
  V roku 1962 vznikli tri hrané filmy vysokej umeleckej kvality, s ktorými sa slovenská kinematografia presadila v československom aj medzinárodnom kontexte. Boxer a smrť [r. P. Solan], Havrania cesta [r. M. Hollý] a Slnko v sieti [r. Š. Uher] boli ocenené v roku 1963 na 5. festivale československých filmov v Ústí nad Labem. Najúspešnejším filmom roku 1963 sa stal práve Boxer a smrť, ktorý okrem domácich filmových ocenení získal Cenu Carla Foremana a Cenu Daria Milhauda za hudbu Wiliama Bukového na Medzinárodnom filmovom festivale v San Franciscu. Významné filmové ocenenie Trilobit 1963 "za hlboko ľudské a herecky presne vytvorené postavy vo filmoch Boxer a smrť a Havrania cesta" získal aj Štefan Kvietik. Film Boxer a smrť vznikol podľa rovnomennej poviedky poľského spisovateľa a scenáristu Józefa Hena, ktorá vyšla v českom preklade v roku 1958. Aj napriek zákazu riaditeľa Ústrednej správy Slovenského filmu Pavla Dubovského v auguste 1959 schválila Umelecká rada literárny scenár k filmu. Trvalo viac ako dva roky, kým sa film dostal do výroby. V období príprav na realizáciu filmu mala byť supervíziou poverená poľská režisérka Wanda Jakubowska, ktorá prežila Osvienčim a skúsenosti z tohto obdobia zachytila vo svojom filme Ostatni etap / Osvienčim [1947]. K spolupráci napokon nedošlo, najmä z dôvodu rozdielnych pohľadov na spracovanú tému. Na scenári, z ktorého existovalo asi 8 verzií, spolupracoval okrem autora námetu aj scenárista Tibor Vichta a režisér Peter Solan. Film sa nakrúcal v priestoroch bývalého židovského pracovného tábora ležiaceho neďaleko Novákov na rozhraní obcí Laskár a Koš. Tábor vznikol v roku 1941 a až do jeho rozpustenia sa počet jeho obyvateľov pohyboval od 1 200 do 1 800. Obsadenie filmu je medzinárodné. Do hlavnej postavy obsadil Peter Solan vtedy 28-ročného slovenského herca Štefana Kvietika. Popri Kvietikovi a českých hercoch Valentíne Thielovej a Jindřichovi Narentovi hrajú všetky väčšie úlohy nemeckí a poľskí herci - Manfred Krug, Gerhard Rachold, Edwin Marian a Józef Kondrat. (autor: R. Šmatláková, 2008)
  Ocenenie: Osobitná cena Carla Foremana filmu Boxer a smrť a Cena Daria Milhauda za najlepšiu hudbu Wiliamovi Bukovému / Darius Milhaud Award for Best Score - 7. medzinárodný filmový festival San Francisco 1963 / 7. San Francisco International Film Festival 1963 (USA)
  Ocenenie: Výročná cena Ministra národnej obrany ČSR za rok 1963 za práce s vojenskou tematikou a za práce, ktoré majú úzky vzťah k myšlienke obrany socialistickej vlasti v odbore filmu a televízie - Petrovi Solanovi za scenáristickú a režijnú prácu na filme Boxer a smrť (udelená v roku 1963)
  Ocenenie: Čestné uznání filmu Boxer a smrt za moderní filmovou řeč a věcnou střízlivost, s níž je nevšedně vyprávěn příběh z druhé světové války a Čestný odznak Julia Fučíka režiséru Petru Solanovi za vynikající uměleckou práci ve filmu Boxer a smrt (udělený Ústředním výborem Československého svazu mládeže) - 5. festival československého filmu Ústí nad Labem 1963
  Ocenenie: Diplom za účasť - 8. medzinárodný filmový festival Cork 1963 (Írsko)
  Ocenenie: Trilobit za rok 1963 Štefanovi Kvietikovi za hlboko ľudské a herecky presne vytvorené úlohy vo filmoch Boxer a smrť (r. P. Solan) a Havrania cesta (r. M. Hollý) (udelený v roku 1964)

  Vo filme sa hovorí slovensky, nemecky, poľsky a česky. Film obsahuje preklad cudzojazyčných dialógov do slovenčiny (podtitulky).

  Ukončená identifikácia hercov.

  V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobilo Štúdio hraných filmov, tvorivá skupina Dr. Jána Mináča, Ateliéry a laboratóriá Bratislava.
  Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

  Dĺžka komponovanej hudby: 15 min. 36 sek. (936 sek.)
  Variant názvu
  Boxér a smrť 8
  Súvisiaci názov
  preklad názvu: The boxer and death [eng]
  preklad názvu: Bokser i śmierć [pol]
  preklad názvu: Боксер и смерть [rus]
  preklad názvu: Bokcer i smerť [rus]
  preklad názvu: Le boxeur et la mort [fre]
  preklad názvu: Boxer und Tod [ger]
  preklad názvu: Il pugile e la morte [ita]
  preklad názvu: El boxeador y la muerte [spa]
  preklad názvu: Boksiorăt i smărtta [bul]
  Názov diela (heslo)
  Boxer a smrť [film] (1962)
  Štáb
  Réžia: Peter Solan
  Autor literárnej predlohy: Józef Hen
  Scenár: Józef Hen; Tibor Vichta; Peter Solan
  Kamera: Tibor Biath
  Hudba: Wiliam Bukový
  Dramaturgia: Monika Gajdošová
  Architekt: Anton Krajčovič
  Návrhy kostýmov: Ferdinand Konček
  Umeleckí maskéri: Anton Gendiar; Helena Pallósová
  Strih: Bedřich Voděrka
  Zvuk: Eugen Kiss
  Vedúci výroby: Viliam Čánky
  Pomocná réžia: Jozef Šafarka
  Asistenti réžie: Alžbeta Domastová; Pavol Sarvaš
  Asistenti kamery: Benedikt Krivošík; Fridrich Urban
  Asistent architekta: Gabriela Jurechová
  Vedúci výpravy: Jozef Suchý
  Kostýmy: Anna Liďáková
  Asistent strihu: Margita Tomášková
  Zvukové efekty: Bohumír Brunclík
  Vedúci nakrúcania: Emil Bandík
  Asistent výroby: Tatiana Gucalová
  Skript: Jana Kršková
  Hlavný osvetľovač: Július Mladý
  Odborná spolupráca: Henrich Velický; Zoltán Lenský
  Fotograf: Anton Podstraský
  Spolupracovali: Milan Peťovský; Ladislav Vinklárek; Ján Prikler; J. Novák; Eva Štefankovičová; Anna Richterová; Jozef Krčmárik; Jozef Kováčik; Cyril Kafana; Tomáš Sivák; Karol Kubek; K. Strnal; Ján Loučičan; Alexander Zeman; Ján Hornáček
  Tvorivá skupina: II. tvorivá skupina Jána Mináča
  Hudba (realizácia)
     Dirigent: Štěpán Koníček
     Hudbu nahral: Filmový symfonický orchestr
  Účinkujúci – odkazy
  Štefan Kvietik | Ján Komínek
  Manfred Krug | Sturmbannführer Walter Kraft
  Valentina Thielová | Helga, Kraftova partnerka
  Józef Kondrat | Venžlak
  Edwin Marian | nemecký vojak Willi
  Gerhard Rachold | Hauptsturmführer Holder
  Jindřich Narenta | doktor Gluch
  Edmund Ogrodziński | Stašek
  Janusz Bobek | Emil
  Ján Kováčik | blokový
  Zdeněk Kraus | Ondro
  Ľudovít Ozábal | Marian
  Magda Gödölleová | Halina
  Jozef Šikuta | Halinin otec
  Teodor Piovarči | kápo
  Ján Géc | nemecký vojak
  Hana Slivková | diváčka na boxerskom zápase
  Viera Radványiová | diváčka na boxerskom zápase
  Štefan Winkler | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
  Leopold Haverl | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
  Dezider Janda | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
  Oľga Pristachová | diváčka na boxerskom zápase
  Dobroslava Nováková | diváčka na boxerskom zápase
  Imrich Fábry | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
  Dušan Lenci | väzeň
  Eduard Grečner | väzeň
  Katalogizácia
  SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.20.10.2023)
  Info
  ***Údaje v spracovaní***
  Kategória
  hraný film
  Boxer a smrť

  Video

  Heslo

  Boxer a smrť [film] (1962)
  Slovenská filmová databáza
  (2) - dokumentárny film
  (1) - hraný film - iná súvislosť
  (3) - filmový šot
  Katalóg SFÚ
  (1) - monografie
  (1) - umelecká literatúra
  (3) - zborníky
  (30) - fotografie z nakrúcania filmu
  (4) - distribučné fotografie
  (8) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
  (181) - fotografie z filmu
  (31) - negatívy fotografií z filmu
  (1) - fotozbierka
  (1) - kalendáre nástenné
  (6) - filmové plagáty
  (5) - plagáty podujatia
  (6) - DVD/Blu-ray/VHS
  (1) - dok. zložka (filmu)
  (6) - dok. zložka (podujatia)
  (8) - literárne scenáre
  (11) - posudky a hodnotenia (príprava filmu)
  (6) - zápisy/výpisy z porád (príprava filmu)
  (7) - zmluvy (príprava filmu)
  (59) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
  (3) - technické scenáre
  (1) - dialógové listiny filmu
  (1) - montážne listiny filmu
  (14) - listiny podtitulkov
  (2) - výrobné listy filmu
  (1) - distribučné listy
  (1) - archívny fond
  (2) - jednotka z archívneho fondu
  (313) - články
  (1) - čísla periodík
  (5) - filmové kópie (distribučné)
  (1) - filmové kópie (konzervačné)
  (18) - filmové nosiče (archívne)
  Heslár SFÚ
  (1) - podujatia

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.