Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
  1. Réžia
    Solan, Peter
    Výroba
    Filmová tvorba a distribúcia Bratislava
    Rok výroby
    1962
    Krajina
    Slovensko [Československo]
    Pôvodný nosič
    (103 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, Peter Solan; námet, Józef Hen (poviedka Bokser i śmierć / Boxer a smrť); scenár, Józef Hen, Tibor Vichta, Peter Solan; kamera, Tibor Biath; hudba, Wiliam Bukový ; II. tvorivá skupina Jána Mináča ; dramaturgia, Monika Gajdošová ; architekt, Anton Krajčovič ; návrhy kostýmov, Ferdinand Konček ; umeleckí maskéri, Anton Gendiar, Helena Pallósová ; strih, Bedřich Voděrka ; zvuk, Eugen Kiss ; vedúci výroby, Viliam Čánky ; pomocná réžia, Jozef Šafarka ; asistenti réžie, Alžbeta Domastová, Pavol Sarvaš ; asistenti kamery, Benedikt Krivošík, Fridrich Urban ; nahral, Filmový symfonický orchestr Praha ; dirigent, Štěpán Koníček ; asistent architekta, Gabriela Jurechová ; výprava, Jozef Suchý ; kostýmy, Anna Liďáková ; asistent strihu, Margita Tomášková ; zvukové efekty, Bohumír Brunclík ; vedúci nakrúcania, Emil Bandík ; asistent výroby, Tatiana Gucalová ; skript, Jana Kršková ; hlavný osvetľovač, Július Mladý ; odborná spolupráca, Henrich Velický, Zoltán Lenský ; fotograf, Anton Podstraský ; spolupracovali, Milan Peťovský, Ladislav Vinklárek, Ján Prikler, J. Novák, Eva Trnková [Eva Štefankovičová], Anna Richterová, Jozef Krčmárik, Jozef Kováčik, Cyril Kafana, Tomáš Sivák, Karol Kubek, K. Strnal, Ján Loučičan, Alexander Zeman, Ján Hornáček
    Účinkujúci
    herci, Štefan Kvietik (Ján Komínek), Manfred Krug (Sturmbannführer Walter Kraft), Valentina Thielová (Helga, Kraftova partnerka), Józef Kondrat (Venžlak), Edwin Marian (nemecký vojak Willi), Gerhard Rachold (Hauptsturmführer Holder), Jindřich Narenta (doktor Gluch), Edmund Ogrodźinski (Stašek), Janusz Bobek (Emil), Ján Kováčik (blokový), Zdeněk Kraus (Ondro), Ľudovít Ozábal (Marian), Magda Gödölleová (Halina), Jozef Šikuta (Halinin otec), Teodor Piovarči (kápo), Ján Géc (nemecký vojak), Hana Slivková (diváčka na boxerskom zápase), Viera Radványiová (diváčka na boxerskom zápase), Štefan Winkler (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Leopold Haverl (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Dezider Janda (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Oľga Pristachová (diváčka na boxerskom zápase), Dobrota Nováková (diváčka na boxerskom zápase), Imrich Fábry (nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase), Dušan Lenci (väzeň), Eduard Grečner (väzeň)
    Jazyk
    slovenčina, nemčina, poľština, čeština
    Jazyk titulkov
    slovenčina
    Anotácia
    Nový pohľad na tému degradácie človeka v období fašizmu zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca, ktorého jedinou šancou na záchranu života je prijať pravidlá boxerskej hry s veliteľom koncentračného tábora. Konfrontácia moci a fyzickej sily s mravnými hodnotami jednotlivca a s jeho zodpovednosťou voči nevinným obetiam útlaku. Filmová adaptácia poviedky poľského spisovateľa a scenáristu Józefa Hena Bokser i śmierć / Boxer a smrť.
    A film offering a new approach to the theme of humiliating of poeple during fascism. It captures the tragedy of a man whose only chance to survive is to become a human target of the concentration camp commander's passion for boxing.
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské hrané filmy
    druhá svetová vojna, 1939 - 1945
    koncentračné tábory
    box
    boxeri
    nemeckí vojenskí dôstojníci
    nemecké vojenské uniformy
    boxerské zápasy
    väzni
    boxerské tréningy
    telocvične
    ostnaté drôty
    salutovanie - nacisti a fašisti
    úteky z koncentračných táborov
    športové náradie
    boxerské rukavice
    knockout (box)
    váženie ľudí (hmotnosť)
    jedenie z hrnca
    sexuálne obťažovanie
    facky
    prehadzovanie hliny lopatami
    udieranie do boxovacích vriec
    kápovia v koncentračnom tábore
    krádeže potravín
    hľadanie
    amnézia
    jedenie chleba
    drepovanie
    umyvárne
    cvičenie podľa rozhlasového vysielania
    česanie vlasov
    pozeranie do zrkadla
    bozky
    pitie alkoholických nápojov
    stávky medzi ľuďmi
    nemeckí vojaci
    muži s ďalekohľadom
    fajčenie cigariet
    umývanie sa v špinavej vode
    ponižovanie
    Židia
    injekcie
    pichanie injekcií
    rúbanie dreva
    smrť
    behanie v lese
    skákanie cez švihadlo
    umývanie rúk
    ring
    jedenie čokolády
    sprchovanie
    dýmiace komíny
    telefonovanie
    streľba do vzduchu
    umývanie sa v potoku
    orba pôdy
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    filmové adaptácie literárnych predlôh
    zakázané filmy
    vojnové filmy
    filmy s prekladom cudzojazyčných dialógov (s podtitulkami)
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Filmové lokácie – exteriéry
    Nováky (Slovensko)
    Výrobné a distribučné údaje
    literárny scenár schválený dňa 19590905
    výrobný plán a rozpočet schválený dňa 19620628 (generálny rozpočet vypracovaný), 19620710 (generálny rozpočet schválený)
    rozpočet v sume 3.071.736,- Kčs
    prvý filmovací deň 19620629 (ateliér)
    posledný filmovací deň 19621119
    pracovná kópia (serviska) schválená dňa 19621128
    1. kombinovaná kópia vyhotovená dňa 19621219
    1. kombinovaná kópia schválená dňa 19621220
    19620317 (prvá pracovná porada)
    Poznámky
    V roku 1962 vznikli tri hrané filmy vysokej umeleckej kvality, s ktorými sa slovenská kinematografia presadila v československom aj medzinárodnom kontexte. Boxer a smrť [r. P. Solan], Havrania cesta [r. M. Hollý] a Slnko v sieti [r. Š. Uher] boli ocenené v roku 1963 na 5. festivale československých filmov v Ústí nad Labem. Najúspešnejším filmom roku 1963 sa stal práve Boxer a smrť, ktorý okrem domácich filmových ocenení získal Cenu Carla Foremana a Cenu Daria Milhauda za hudbu Wiliama Bukového na Medzinárodnom filmovom festivale v San Franciscu. Významné filmové ocenenie Trilobit 1963 "za hlboko ľudské a herecky presne vytvorené postavy vo filmoch Boxer a smrť a Havrania cesta" získal aj Štefan Kvietik. Film Boxer a smrť vznikol podľa rovnomennej poviedky poľského spisovateľa a scenáristu Józefa Hena, ktorá vyšla v českom preklade v roku 1958. Aj napriek zákazu riaditeľa Ústrednej správy Slovenského filmu Pavla Dubovského v auguste 1959 schválila Umelecká rada literárny scenár k filmu. Trvalo viac ako dva roky, kým sa film dostal do výroby. V období príprav na realizáciu filmu mala byť supervíziou poverená poľská režisérka Wanda Jakubowska, ktorá prežila Osvienčim a skúsenosti z tohto obdobia zachytila vo svojom filme Ostatni etap / Osvienčim [1947]. K spolupráci napokon nedošlo, najmä z dôvodu rozdielnych pohľadov na spracovanú tému. Na scenári, z ktorého existovalo asi 8 verzií, spolupracoval okrem autora námetu aj scenárista Tibor Vichta a režisér Peter Solan. Film sa nakrúcal v priestoroch bývalého židovského pracovného tábora ležiaceho neďaleko Novákov na rozhraní obcí Laskár a Koš. Tábor vznikol v roku 1941 a až do jeho rozpustenia sa počet jeho obyvateľov pohyboval od 1 200 do 1 800. Obsadenie filmu je medzinárodné. Do hlavnej postavy obsadil Peter Solan vtedy 28-ročného slovenského herca Štefana Kvietika. Popri Kvietikovi a českých hercoch Valentíne Thielovej a Jindřichovi Narentovi hrajú všetky väčšie úlohy nemeckí a poľskí herci - Manfred Krug, Gerhard Rachold, Edwin Marian a Józef Kondrat. (autor: R. Šmatláková, 2008)
    Ocenenie: Osobitná cena Carla Foremana filmu Boxer a smrť a Cena Daria Milhauda za najlepšiu hudbu Wiliamovi Bukovému / Darius Milhaud Award for Best Score - 7. medzinárodný filmový festival San Francisco 1963 / 7. San Francisco International Film Festival 1963 (USA)
    Ocenenie: Výročná cena Ministra národnej obrany ČSR za rok 1963 za práce s vojenskou tematikou a za práce, ktoré majú úzky vzťah k myšlienke obrany socialistickej vlasti v odbore filmu a televízie - Petrovi Solanovi za scenáristickú a režijnú prácu na filme Boxer a smrť (udelená v roku 1963)
    Ocenenie: Čestné uznání filmu Boxer a smrt za moderní filmovou řeč a věcnou střízlivost, s níž je nevšedně vyprávěn příběh z druhé světové války a Čestný odznak Julia Fučíka režiséru Petru Solanovi za vynikající uměleckou práci ve filmu Boxer a smrt (udělený Ústředním výborem Československého svazu mládeže) - 5. festival československého filmu Ústí nad Labem 1963
    Ocenenie: Diplom za účasť - 8. medzinárodný filmový festival Cork 1963 (Írsko)
    Ocenenie: Trilobit za rok 1963 Štefanovi Kvietikovi za hlboko ľudské a herecky presne vytvorené úlohy vo filmoch Boxer a smrť (r. P. Solan) a Havrania cesta (r. M. Hollý) (udelený v roku 1964)

    Vo filme sa hovorí slovensky, nemecky, poľsky a česky. Film obsahuje preklad cudzojazyčných dialógov do slovenčiny (podtitulky).

    Ukončená identifikácia hercov.

    V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobilo Štúdio hraných filmov, tvorivá skupina Dr. Jána Mináča, Ateliéry a laboratóriá Bratislava.
    Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

    Dĺžka komponovanej hudby: 15 min. 36 sek. (936 sek.)
    Variant názvu
    Boxér a smrť 8
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: The boxer and death [eng]
    preklad názvu: Bokser i śmierć [pol]
    preklad názvu: Боксер и смерть [rus]
    preklad názvu: Bokcer i smerť [rus]
    preklad názvu: Le boxeur et la mort [fre]
    preklad názvu: Boxer und Tod [ger]
    preklad názvu: Il pugile e la morte [ita]
    preklad názvu: El boxeador y la muerte [spa]
    preklad názvu: Boksiorăt i smărtta [bul]
    Názov diela (heslo)
    Boxer a smrť [film] (1962)
    Štáb
    Réžia: Peter Solan
    Autor literárnej predlohy: Józef Hen
    Scenár: Józef Hen; Tibor Vichta; Peter Solan
    Kamera: Tibor Biath
    Hudba: Wiliam Bukový
    Dramaturgia: Monika Gajdošová
    Architekt: Anton Krajčovič
    Návrhy kostýmov: Ferdinand Konček
    Umeleckí maskéri: Anton Gendiar; Helena Pallósová
    Strih: Bedřich Voděrka
    Zvuk: Eugen Kiss
    Vedúci výroby: Viliam Čánky
    Pomocná réžia: Jozef Šafarka
    Asistenti réžie: Alžbeta Domastová; Pavol Sarvaš
    Asistenti kamery: Benedikt Krivošík; Fridrich Urban
    Asistent architekta: Gabriela Jurechová
    Vedúci výpravy: Jozef Suchý
    Kostýmy: Anna Liďáková
    Asistent strihu: Margita Tomášková
    Zvukové efekty: Bohumír Brunclík
    Vedúci nakrúcania: Emil Bandík
    Asistent výroby: Tatiana Gucalová
    Skript: Jana Kršková
    Hlavný osvetľovač: Július Mladý
    Odborná spolupráca: Henrich Velický; Zoltán Lenský
    Fotograf: Anton Podstraský
    Spolupracovali: Milan Peťovský; Ladislav Vinklárek; Ján Prikler; J. Novák; Eva Štefankovičová; Anna Richterová; Jozef Krčmárik; Jozef Kováčik; Cyril Kafana; Tomáš Sivák; Karol Kubek; K. Strnal; Ján Loučičan; Alexander Zeman; Ján Hornáček
    Tvorivá skupina: II. tvorivá skupina Jána Mináča
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Štěpán Koníček
       Hudbu nahral: Filmový symfonický orchestr
    Účinkujúci – odkazy
    Štefan Kvietik | Ján Komínek
    Manfred Krug | Sturmbannführer Walter Kraft
    Valentina Thielová | Helga, Kraftova partnerka
    Józef Kondrat | Venžlak
    Edwin Marian | nemecký vojak Willi
    Gerhard Rachold | Hauptsturmführer Holder
    Jindřich Narenta | doktor Gluch
    Edmund Ogrodziński | Stašek
    Janusz Bobek | Emil
    Ján Kováčik | blokový
    Zdeněk Kraus | Ondro
    Ľudovít Ozábal | Marian
    Magda Gödölleová | Halina
    Jozef Šikuta | Halinin otec
    Teodor Piovarči | kápo
    Ján Géc | nemecký vojak
    Hana Slivková | diváčka na boxerskom zápase
    Viera Radványiová | diváčka na boxerskom zápase
    Štefan Winkler | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
    Leopold Haverl | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
    Dezider Janda | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
    Oľga Pristachová | diváčka na boxerskom zápase
    Dobroslava Nováková | diváčka na boxerskom zápase
    Imrich Fábry | nemecký dôstojník, divák na boxerskom zápase
    Dušan Lenci | väzeň
    Eduard Grečner | väzeň
    Katalogizácia
    SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.20.10.2023)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film
    Boxer a smrť

    Video

    Heslo

    Boxer a smrť [film] (1962)
    Slovenská filmová databáza
    (2) - dokumentárny film
    (1) - hraný film - iná súvislosť
    (3) - filmový šot
    Katalóg SFÚ
    (1) - monografie
    (1) - umelecká literatúra
    (3) - zborníky
    (30) - fotografie z nakrúcania filmu
    (4) - distribučné fotografie
    (8) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
    (181) - fotografie z filmu
    (31) - negatívy fotografií z filmu
    (1) - fotozbierka
    (1) - kalendáre nástenné
    (6) - filmové plagáty
    (5) - plagáty podujatia
    (6) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (6) - dok. zložka (podujatia)
    (8) - literárne scenáre
    (11) - posudky a hodnotenia (príprava filmu)
    (6) - zápisy/výpisy z porád (príprava filmu)
    (7) - zmluvy (príprava filmu)
    (59) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
    (3) - technické scenáre
    (1) - dialógové listiny filmu
    (1) - montážne listiny filmu
    (14) - listiny podtitulkov
    (2) - výrobné listy filmu
    (1) - distribučné listy
    (1) - archívny fond
    (2) - jednotka z archívneho fondu
    (309) - články
    (1) - čísla periodík
    (5) - filmové kópie (distribučné)
    (1) - filmové kópie (konzervačné)
    (18) - filmové nosiče (archívne)
    Heslár SFÚ
    (1) - podujatia

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.