Slovenská filmová databáza
 1. Réžia
  Kaboš, Ladislav
  Výroba
  MEDIA FILM
  Rozhlas a televízia Slovenska
  KABOS Film & Media
  Rok výroby
  2015
  Krajina
  Slovensko, Česká republika
  Pôvodný nosič
  (80 min.) : farebný, zvukový ; DCP ; DVD
  Štáb
  réžia, námet, scenár, kamera, Ladislav Kaboš; hudba, archívna (Martin Dohnal – Žízeň noci jitřní, Arcadia Music Library - Media Film); producenti, Svatava Maria Kabošová (Media Film), Michael Kaboš (Kabos Film & Media) ; dramaturgia, Svatava Maria Kabošová (Media Film), Róbert Valovič (Rozhlas a televízia Slovenska) ; strih, Darina Smržová ; záznam zvuku, asistent kamery, Peter Zubaľ ; manažérka výroby RTVS, Soňa Komová ; vedúci výrobného štábu, Alexandra Boskovičová (Media Film), Tatiana Vallová (Rozhlas a televízia Slovenska) ; asistent réžie, Darina Smržová ; druhá kamera, Mohamed Ali Mahjoub, Emad Addun Elbashir Eshlak, Michael Kaboš ; zvukový mix, Bohumil Martinák (Studio Dimas), slovenské titulky, Mirka Brezovská ; spolupracovali, Peter Cossai, Michaela Chrtová, Todd Kramer, Pavol Michalka
  Účinkujúci
  účinkovali, Ľubica El Malaheg, Dunya Ahmed, Daniel Malaheg, Nasrallah Manfi, Mohamed Malaheg, Yossuf Malaheg, Muftah Ayad Maleheg
  Jazyk
  slovenčina, arabština, angličtina
  Anotácia
  Dokumentárny časozberný film Farby piesku je sondou do duše ženy – Slovenky, ktorá konvertovala k islamu, a pre ktorú sa Líbya a arabský svet stali novým domovom. Ľuba El Malaheg sa osudovou láskou zaľúbila do líbyjského chirurga a pracovala 20 rokov ako zdravotná sestra, neskôr ako vedúca sestra na ÁRE v nemocnici v Misurate. V roku 2011 vojna zmenila jej život v peklo na zemi. Obkľúčená Misurata statočne odolávala náporu Kadáffího vojsk. Príbeh líbyjsko-slovenskej rodiny uprostred občianskej vojny je plný dramatických zvratov a emócií. Divák ho bude sledovať od začiatku do konca so zatajeným dychom. (text producenta)
  PH – osobné meno
  El Malaheg, Ľubica
  PH – všeobecné (tematické)
  slovenské dokumentárne filmy
  české dokumentárne filmy
  slovenské koprodukčné filmy
  občianska vojna v Líbyi, 2011
  PH – druh, žáner, forma
  dokumentárne filmy
  dlhometrážne filmy
  DCP
  DVD
  PH – geografický názov
  Líbya
  Misráta (Líbya)
  Poznámky
  Ocenenie: Cena primátora mesta Piešťany – 10. medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany 2015
  Vo filme boli použité archívy: Modern Multimedia, co. Líbya, Television Malta, Rodinný archív Ľubice El Malaheg, Archív veľvyslanca Slovenskej republiky v Taliansku, Stanislava Valla.
  Súčasťou úvodných titulkov text: Násri s Donkou a s malou dcérou sa vydali na nebezpečnú cestu do Líbye. Z Káhiry sa chcú dostať autom do Bengházi a odtiaľ loďou do Misuraty.
  Súčasťou úvodných titulkov text: V Líbyi pokračujú krvavé boje. Násri s Donkou sú už dva týždne v Misurate. Ľuba prekoná svoj strach. Rozhodne sa ísť po dcéru s vnučkou. Na Malte sa nalodí na povstaleckú loď Al Entisar.
  Súčasťou úvodných titulkov text: Boje nekončia. Pribúdajú ranení a mŕtvi. Povstalci postupujú na Syrtu, poslednú baštu Kaddáfího. Ľuba prekvapivo zostáva v Líbyi. Rozhodla sa pracovať v americkej poľnej nemocnici IMC blízko frontu.
  Súčasťou úvodných titulkov text: Po vojne zostali tisícky ťažko ranených. Nová vláda dotuje ich liečbu v zahraničí. Ľuba pracuje na Malte v tíme, ktorý raneným povstalcom zaisťuje náročné lekárske zákroky v Európe.
  Súčasťou úvodných titulkov text: Od skončenia vojny uplynul rok. V každej rodine sú obete. Ľubin synovec Mohamed stratil bratov Ajáda a Mohameda. Jeho otec sa nevie zmieriť so smrťou svojich synov.
  Súčasťou úvodných titulkov text: Od skončenia vojny uplynuli tri roky. V Líbyi sa zasa bojuje. Pribúdajú noví zranení a mŕtvi. Krajina sa zmieta v chaose. Ľuba sa vracia na Maltu a pomáha líbyjským raneným.

  Názov filmu, rok výroby a meno režiséra overené z titulkov filmu.

  © Media Film, s.r.o., Rozhlas a televízia Slovenska, Kabos Film & Media s.r.o.

  Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond a Státní fond kinematografie.
  Film vznikol s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
  Variant názvu
  Krvavé piesky Líbye 2
  Súvisiaci názov
  preklad názvu: Colors of the sand [eng]
  Názov diela (heslo)
  Farby piesku [film] (2015)
  Štáb
  Réžia: Ladislav Kaboš
  Katalogizácia
  SFU, 10.01.2017 ; AACR2 (rev.28.01.2021)
  Info
  ***Údaje v spracovaní***
  Kategória
  dokumentárny film
  Farby piesku

  Heslo

  Farby piesku [film] (2015)
  Katalóg SFÚ
  (1) - katalógy zväzkové
  (1) - fotozbierka
  (3) - filmové plagáty
  (1) - DVD/Blu-ray/VHS
  (1) - dok. zložka (filmu)
  (1) - literárne scenáre
  (6) - články

Slovenská filmová databáza