Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
  1. Réžia
    Bielik, Paľo
    Výroba
    Československý štátny film Bratislava
    Rok výroby
    1948
    Krajina
    Slovensko [Československo]
    Pôvodný nosič
    (122 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, námet, Paľo Bielik; scenár, Paľo Bielik, Waldemar Sent, Leopold Lahola; kamera, Karol Krška; hudba, Ján Cikker ; architekt, Karel Škvor ; umelecký maskér, Miloslav Koubek ; strih, Jan Kohout, Bedřich Voděrka ; zvuk, Rudolf Pavlíček ; vedúci výroby, Vladimír Zimmer ; asistent réžie, Vlado Kubenko ; asistenti kamery, Václav Richter, Emil Rožňovec ; nahral, Filmový symfonický orchestr Praha ; dirigent, Otakar Pařík ; kostýmy, Václav Suldovský, Helena Schmidová ; asistent výroby, Eugen Bobek ; skript, Margita Šubertová [Margita Tomášková] ; vojenský poradca, Jozef Mender
    Účinkujúci
    herci: Alžbeta Poničanová (matka Svrčinová), Jozef Budský (Ondrej Svrčina), Mikuláš Huba (Matúš Svrčina), Juraj Šebok (Jano Svrčina), Ladislav Chudík (Štefan Svrčina), Arnold Flögl (drevorubač Huco), Magda Husáková (Anča Hucová), Ivan Hliva (Samko Huco), Eugen Medek (učiteľ Lieskovský), Marta Černická (Eva Lieskovská), Karol L. Zachar (drotár Jožko), Martin Gregor (doktor Steiner), Zdeněk Říha (doktor Bukovský), Anton Michalička (nemecký vojak Jablonski), Gejza Sedlák (ruský partizán Nikita), Ján Jamnický (veliteľ partizánov Marián), Štefan Sliuka (partizán Kazo), Martin Ťapák (partizán Saša), Paľo Bielik pod pseudonymom Ján Bukva (partizán Dičo), Viliam Záborský (francúzsky partizán François), František Dibarbora (nemecký veliteľ Hermann Thiele), Míla Beran (nemecký vojak Stümmel), Anton Vaněk (ranený vojak Franzl), Ľudovít Jakubóczy (komisár obce), Imrich Strelka (Tóno, komisárov syn), Vladimír Durdík st. (hlavný žandár), Branislav Koreň (mladší žandár), Juraj Paška (vedúci Hitlerjugend), Oľga Sýkorová (žena s dieťaťom), Jozef Šimonovič st. (slovenský vojak), Božena Slabejová (Hraškova mama), Alojz Kramár (partizán), Václav Richter (český partizán), Miloslav Koubek (český partizán), Vlado Kubenko (nemecký vojak), Eugen Stollmann (drevorubač), Katarína Vrzalová (žena pred budovou Hitlerjugend), Samuel Adamčík (muž pred budovou Hitlerjugend) a i.
    Jazyk
    slovenčina, ruština, nemčina, francúzština, čeština
    Anotácia
    Dramatický príbeh z obdobia Slovenského národného povstania odohrávajúci sa v malej slovenskej dedine, zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej a jej štyroch synov bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom.
    This drama from the times of Slovak National Uprising is situated in a small Slovak village. It is the tragical story of a widow and her four sons who fight alongside the partisans against the German occupants.
    PH – názov korporácie
    Hitlerjugend
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské hrané filmy
    archívne zábery
    druhá svetová vojna, 1939 - 1945
    Slovenské národné povstanie, 1944
    vyhlásenie Slovenského národného povstania, 1944
    slovenskí partizáni
    sovietski partizáni
    materská láska
    deti
    detské hry
    žandári
    svetlice
    bitky medzi deťmi
    bubny
    nákladné automobily
    kočiare
    dediny
    drevorubači
    vatry
    ručné spúšťanie dreva
    žľaby na spúšťanie dreva
    vojenskí parašutisti
    padáky
    zbrane
    vojenské lietadlá
    horské potoky
    bozky
    nemocnice
    zdravotné sestry
    lekári a lekárky
    úle
    vojenská technika
    streľba na terč
    streľba do vzduchu
    násilie
    šibenice
    popravy zastrelením
    umieranie
    hádky medzi súrodencami
    kopanie zákopov
    vojaci
    ranení vojaci
    horiace domy
    branci
    bojové operácie
    bojové výbuchy
    horiace tanky
    modlenie
    poľné telefóny
    smrť otrávením
    popravy obesením
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    vojnové drámy
    filmy bez prekladu cudzojazyčných dialógov (bez podtitulkov)
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Filmové lokácie – exteriéry
    Donovaly (Slovensko)
    Staré Hory (Slovensko)
    Banská Bystrica-okolie (Slovensko)
    Výrobné a distribučné údaje
    prvý filmovací deň 19470815
    premiéra 19481225 (Bratislava)
    Poznámky
    Ocenenie: Slovenská národná cena režisérovi Paľovi Bielikovi (udelená v roku 1949)
    Ocenenie: Národná filmová cena za herecký výkon Jozefovi Budskému, Františkovi Dibarborovi, Mikulášovi Hubovi, Magde Husákovej, Ľudovítovi Jakubóczymu, Bete Poničanovej a Karolovi L. Zacharovi (cena udelená v roku 1949)
    "Slovenský film je bytostne spätý s Povstaním - v Povstaní sa narodil, v Povstaní prešiel ohnivým názorovým krstom a v Povstaní sa zákonito ustálil na pozíciách boja proti násiliu, boja proti vojne a zhubnému fašizmu", povedal Paľo Bielik v roku 1977 na Festivale českých a slovenských filmov v Bratislave. O téme svojho prvého hraného filmu v pozícii režiséra Vlčie diery [1948] ako priamy účastník Slovenského národného povstania rozmýšľal dlhší čas. V roku 1947 napísal filmovú poviedku, ktorú spolu s Waldemarom Sentom a s Leopoldom Laholom prepracoval do filmového scenára. Film sa nakrúcal v provizórnych ateliéroch v budove Československého rozhlasu na Leninovom námestí [dnes Jakubovo námestie]. Ateliéry získali v tej dobe prívlastok "najmenšie filmové ateliéry na svete", pretože miestnosť, v ktorej sa nakrúcalo, mala rozmery iba 13x17 metrov. Na rozdiel od filmu Varuj...! [1946], v ktorom filmový štáb tvorili väčšinou českí filmári, bol tento druhý slovenský povojnový hraný film nakrútený v slovenskej produkcii, so slovenským filmovým štábom a so slovenskými hercami. Kým pre Mikuláša Hubu, Ladislava Chudíka, Jozefa Budského či Betu Poničanovú išlo o prvú väčšiu hereckú príležitosť vo filme, sám Paľo Bielik sa filmom Vlčie diery etabloval ako režisér a zároveň sa rozlúčil s filmovým herectvom postavou partizána Diča. Hudbu k filmu napísal v tej dobe už uznávaný hudobný skladateľ Ján Cikker. Podľa jeho vyjadrenia hudba k filmu vznikala skoro tri mesiace a partitúra mala cca 320 strán. Nakrúcalo sa v okolí Banskej Bystrice. Film mal mať pôvodne premiéru v deň 4. výročia SNP 29. augusta 1948, napokon sa však s uvedením filmu, najmä z ideologických dôvodov, čakalo až do decembra. V kinách mal obrovský ohlas a dodnes patrí medzi divácky najúspešnejšie slovenské filmy, Paľo Bielik získal v roku 1949 Slovenskú národnú cenu a herci [Budský, Dibarbora, Huba, Husáková, Poničanová, Jakubóczy, Zachar] Národnú filmovú cenu za herecký výkon. Napriek tomu bol film po zmene politickej situácie v roku 1948 ideologicky kritizovaný, pričom dobová kritika mu vyčítala najmä nedostatočne zvýraznenú vedúcu úlohu komunistov v národnooslobodzovacom boji. Tri roky po premiére bol filmovou cenzúrou označený za film nesúci "stopy buržoáznej filmovej tvorby a buržoázneho nacionalizmu", v dôsledku čoho bol film dočasne stiahnutý z distribúcie. V 60. rokoch minulého storočia došlo k prehodnoteniu tejto skreslenej interpretácie a Vlčie diery sú dodnes považované za významné dielo slovenskej kinematografie a za jeden z kľúčových filmov stvárňujúcich tému SNP. K nej sa Paľo Bielik neskôr vrátil aj vo svojom ďalšom filme Kapitán Dabač [1959]. (autor: R. Šmatláková, 2010)
    Film bol uvedený v poľskej kinodistribúcii v roku 1949 pod názvom: Wilcze doły.

    Vo filme sa hovorí po slovensky, rusky, nemecky, francúzsky a česky. Film neobsahuje preklad cudzojazyčných dialógov do slovenčiny (podtitulky).

    Súčasťou úvodných titulkov text: Vo filme sú použité pôvodné zábery zo Slovenského národného povstania a z víťazného postupu sovietskej armády. Film bol nakrútený za pomoci česko-slovenskej armády a Zväzu partizánov.
    Ukončená identifikácia hercov. Vo filme nebol identifikovaný herec uvedený v titulkoch: v úvodných titulkoch uvedený ako A. Vaněk, v záverečných ako V. Vaněk, v informačných materiáloch uvedené Anton Vaněk. Vo filme neboli identifikovaní aj herci uvedení v informačných materiáloch SFÚ: Matej Krnáč (francúzsky partizán), Emil Rožňovec (slovenský vojak), Ctibor Kováč, Juraj Paška st., Fridrich Urban, Ivan Belanský, František Hrabovský, Tibor Rakovský, Ondrej Bielik, Michal Mička, A. Ježo [možno Alexander Ježo, stolár ČSF Bratislava], P. Kováčik, J. Laksík, Ján Kákoš (regrút), dieťa menom Hraško, v kartách Hereckého registra uvedený aj Vlado Müller a Jozef Baláž (pobočník).

    V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobila Slovenská filmová výroba v bratislavskom filmovom štúdiu a Štátne laboratóriá Bratislava VI. a Praha I.
    Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

    Dĺžka komponovanej hudby: 78 min. 39 sek. (4719 sek.)
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: Wolves' lairs [eng]
    preklad názvu: Wolf holes [eng]
    preklad názvu: Волчьи норы [rus]
    preklad názvu: Volči nory [rus]
    preklad názvu: Wolfslöcher [ger]
    preklad názvu: Wilcze doły [pol]
    Názov diela (heslo)
    Vlčie diery [film] (1948)
    Štáb
    Réžia: Paľo Bielik
    Námet: Paľo Bielik
    Scenár: Paľo Bielik; Waldemar Sent; Leopold Lahola
    Kamera: Karol Krška
    Hudba: Ján Cikker
    Architekt: Karel Škvor
    Umelecký maskér: Miloslav Koubek
    Strih: Jan Kohout; Bedřich Voděrka
    Zvuk: Rudolf Pavlíček
    Vedúci výroby: Vladimír Zimmer
    Asistent réžie: Vlado Kubenko
    Asistenti kamery: Václav Richter; Emil Rožňovec
    Kostýmy: Václav Suldovský; Helena Schmidová
    Asistent výroby: Eugen Bobek
    Skript: Margita Tomášková
    Vojenský poradca: Jozef Mender
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Otakar Pařík
       Hudbu nahral: Filmový symfonický orchestr
    Účinkujúci – odkazy
    Alžbeta Poničanová | matka Svrčinová
    Jozef Budský | Ondrej Svrčina
    Mikuláš Huba | Matúš Svrčina
    Juraj Šebok | Jano Svrčina
    Ladislav Chudík | Štefan Svrčina
    Arnold Flögl | drevorubač Huco
    Magda Husáková-Lokvencová | Anča Hucová
    Ivan Hliva | Samko Huco
    Eugen Medek | učiteľ Lieskovský
    Marta Černická | Eva Lieskovská
    Karol L. Zachar | drotár Jožko
    Martin Gregor | doktor Steiner
    Zdeněk Říha | doktor Bukovský
    Anton Michalička | nemecký vojak Jablonski
    Gejza Sedlák | ruský partizán Nikita
    Ján Jamnický | veliteľ partizánov Marián
    Štefan Sliuka | partizán Kazo
    Martin Ťapák | partizán Saša
    Paľo Bielik | partizán Dičo
    Viliam Záborský | francúzsky partizán François
    František Dibarbora | nemecký veliteľ Hermann Thiele
    Míla Beran | nemecký vojak Stümmel
    Anton Vaněk | ranený nemecký vojak Franzl
    Ľudovít Jakubóczy | komisár obce
    Imrich Strelka | Tóno, komisárov syn
    Vladimír Durdík, st. | hlavný žandár
    Branislav Koreň | mladší žandár
    Juraj Paška | vedúci Hitlerjugend
    Oľga Sýkorová | žena s dieťaťom
    Jozef Šimonovič, st. | slovenský vojak
    Božena Slabejová | Hraškova mama
    Alojz Kramár | partizán
    Václav Richter | český partizán
    Miloslav Koubek | český partizán
    Vlado Kubenko | nemecký vojak
    Eugen Stollmann | drevorubač
    Katarína Vrzalová | žena pred budovou Hitlerjugend
    Samuel Adamčík | muž pred budovou Hitlerjugend
    Katalogizácia
    SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.04.08.2023)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film
    Vlčie diery

    Heslo

    Vlčie diery [film] (1948)
    Slovenská filmová databáza
    (8) - dokumentárny film
    (1) - spravodajský film
    (13) - filmový šot
    Katalóg SFÚ
    (6) - monografie
    (1) - umelecká literatúra
    (2) - zborníky
    (2) - fotografie z nakrúcania filmu
    (22) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
    (6) - fotografie z filmu
    (20) - negatívy fotografií z filmu
    (2) - fotozbierka
    (1) - kalendáre nástenné
    (12) - filmové plagáty
    (4) - plagáty podujatia
    (1) - leták
    (2) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (7) - dok. zložka (podujatia)
    (1) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
    (2) - technické scenáre
    (4) - dialógové listiny filmu
    (3) - listiny podtitulkov
    (2) - pozvánky
    (2) - nešpecifikované písomnosti (distribúcia a propagácia filmu)
    (1) - archívny fond
    (1) - jednotka z archívneho fondu
    (167) - články
    (1) - čísla periodík
    (5) - filmové kópie (distribučné)
    (1) - filmové kópie (konzervačné)
    (6) - filmové nosiče (archívne)

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.